Historia Bełchatowa i okolic na zdjęciach. Za nami wernisaż wystawy

sladami_historii_belchatowa_MR_muzeum-3069
fot. UM Bełchatów

„Śladami historii Bełchatowa i okolic" – to tytuł wystawy fotograficznej przygotowanej przez Muzeum Regionalne oraz Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne. Na ekspozycji, którą można oglądać do końca roku, znajdują się też stare zdjęcia nadesłane przez bełchatowian.

Tytuł wystawy – „Śladami historii Bełchatowa i okolic" - jest nieprzypadkowy. Przygotowywana przez BTF oraz bełchatowskie Muzeum Regionalne ekspozycja ma bowiem na celu pokazanie fragmentów historii uwiecznionej na fotografiach wykonanych przez mieszkańców Bełchatowa i powiatu. Dzięki zaprezentowanym na wystawie pracom, można poznać pełne tajemnic i subtelnego uroku zakątki naszego miasta, jego historyczne obiekty, architekturę, elementy przyrody a także regionalne zabytki. Wszystkie prezentowane zdjęcia łączy zaś jeden bohater – Bełchatów i jego okolice.

Wyjątkowość ekspozycji podkreślał obecny na wernisażu wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański – z zawodu historyk, autor licznych publikacji na temat historii naszego miasta oraz okolic. - To nie tylko piękne zdjęcia, ale także wspaniała lekcja historii. Bo przecież naszą historię, a przez to także lokalną tożsamość, tworzą miejsca. Miejsca, które dziś znamy, a które kilka lub kilkadziesiąt lat temu wyglądały zupełnie inaczej, są milczącymi świadkami zmian, jakich doświadczamy, i pokazują, w którą stronę zmierzamy. Dlatego fotografie, jakie prezentowane są na wystawie, są tak cenne i interesujące. Dzięki nim możemy niejako przenieść się w czasie i poczuć klimat minionych lat, w przyszłości zaś mogą stanowić cenny materiał dla historyków badających historię naszego miasta i okolic – mówi wiceprezydent Politański.

Kuratorem wystawy, nad którą patronat honorowy objęła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, jest Zbigniew Ptaszek - fotograf z wieloletnim stażem, pasjonat, miłośnik przyrody. Członek Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego, członek Ogólnopolskiej Fotograficznej Grupy Twórczej „AF13", członek Fotoklubu RP - organizator plenerów, wystaw indywidualnych jak i zbiorowych.

Ekspozycję „Śladami historii Bełchatowa i okolic" można oglądać w bełchatowskim muzeum do końca roku.

źródło: UM Bełćhatów