Grupa Folklorystyczna „Rajka" ma już 20 lat! Członkowie zespołu zapraszają do wspólnego, urodzinowego świętowania

dni_belchatowa-6764
UM Bełchatów

Bełchatowska Grupa Folklorystyczna „Rajka" ma już 20 lat. Z tej okazji artyści przygotowali specjalny, jubileuszowy koncert, na który zaprasza prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. „Rajka" wystąpi na scenie MCK PGE Gigantów Mocy w sobotę 27 kwietnia.

Podczas jubileuszowego występu grupy będzie można poznać m.in. tańce i przyśpiewki z Regionu Sieradzkiego i Tańce z Regionu Rzeszowskiego. Poza tym uzdolnieni bełchatowianie zaprezentują arie operowe i operetkowe, a także znane i lubiane przeboje musicalowe. Na scenie gościnnie wystąpią również soliści Teatru Muzycznego w Łodzi – Agnieszka Gabrysiak (sopran) i Lesław Białecki (tenor).

O historii „Rajki" słów kilka

Nazwa zespołu nawiązuje do gatunku rajskiej jabłoni i do herbu Bełchatowa. Grupa Folklorystyczna „Rajka" przy Miejskim Centrum Kultury zaczęła działać w styczniu 2004 r. To wtedy właśnie kilkoro dorosłych zapaleńców, pod czujnym okiem instruktora Jacka Lewandowskiego, rozpoczęło żmudną naukę tańca ludowego.

Obecnie pod okiem instruktora Grzegorza Brożyńskiego zespół tworzy 6 – osobowa kapela oraz 25 tancerzy. Artyści prezentują polskie tańce ludowe głównie Polski centralnej z regionów łowickiego i sieradzkiego – poloneza, polkę czy oberka. Warto również nadmienić, że „Rajka" ma na swoim koncie występy w kraju i za granicą (Węgry, Francja, Czechy, Litwa) oraz kilka nagród i wyróżnień przywiezionych z konkursów folklorystycznych.


Do wspólnego, muzycznego świętowania jubileuszu 20-lecia Grupy Folklorystycznej „Rajka"prezydent Mariola Czechowska zaprasza w sobotę 27 kwietnia. 

Początek występu na scenie teatralno-widowiskowej MCK PGE Gigantów Mocy o godz. 17:00. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie będzie można zaś odbierać w kasach Miejskiego Centrum Kultury od środy 17 kwietnia. 

​Źródło: UM Bełchatów