wersja testowa serwisu

Gmina Bełchatów: Fundusz Sołecki wróci w 2022 roku

Gmina Bełchatów: Fundusz Sołecki wróci w 2022 roku

Sołectwa z tereny Gminy Bełchatów w 2022 roku będą mogły dysponować swoim Funduszem Sołeckim. Decyzja w sprawie przywrócenia Funduszu w budżecie Gminy Bełchatów na 2022 rok, zapadła na sesji Rady Gminy Bełchatów. Radni jednomyślnie poparli wniosek Wójta Gminy Bełchatów, Konrada Koca o zabezpieczeniu w przyszłorocznym budżecie puli przeznaczonej na ten cel. Szacuje się, że będzie to ok. 1 mln zł.

- Dwa lata temu, w krytycznym dla budżetu Gminy Bełchatów momencie, zaproponowałem zawieszenie Funduszu Sołeckiego. Jednocześnie obiecałem, że gdy tylko sytuacja finansowa na to pozwoli, pula do dyspozycji sołectw wróci. Tak się też teraz dzieje. W finansach widzimy poprawę sytuacji, choć daleko nam do położenia, które będzie można określić jako „komfortowe". Nie grozi nam już utrata płynności, ale nie możemy zapominać o potężnych zobowiązaniach finansowych do spłacenia. Ponieważ jednak lokalne społeczności z niecierpliwością oczekują przywrócenia Funduszu Sołeckiego, zaproponowałem zabezpieczenie tej puli w przyszłorocznym budżecie – tłumaczy Konrad Koc.

Z powrotu Funduszu Sołeckiego bardzo zadowolony jest Przewodniczący Rady Gminy Bełchatów, Krzysztof Polak.

- Cieszę się, że mogliśmy przywrócić ten zawieszony czasowo fundusz. To pula, która jest bardzo ważna dla lokalnych społeczności, bo sami mieszkańcy mogą zdecydować o jej przeznaczeniu. Moja radość jest tym większa, że propozycja została przyjęta przez Radę jednogłośnie – zaznacza Krzysztof Polak.

Wójt Konrad Koc jednocześnie apeluje do mieszkańców, by w ramach wydatkowania Funduszu dobrze przemyśleć przedsięwzięcia, na które chcą przeznaczyć pieniądze.

- Zależy nam na tym, by sołectwa roztropnie dysponowały swoją pulę. Niech nie będą to środki, które zostaną przeznaczone tylko na konsumpcję, czy na rzeczy zbędne, które już znajdują się w majątku gminy, jak to zdarzało się w poprzednich latach – przekonuje Wójt Gminy Bełchatów.

Źródło: Gmina Bełchatów