Gmina Bełchatów chce wyposażyć seniorów w opaski bezpieczeństwa. Chętni już mogą się zgłaszać!

human-874979_1280
Pixabay

Masz 65 lat i więcej? Codzienne funkcjonowanie ze względu na twój stan zdrowia jest utrudnione? Prowadzisz samodzielne gospodarstwo domowe albo mieszkasz z bliskimi, którzy nie są w stanie zapewnić ci wystarczającej opieki? Zgłoś się do programu "Korpus Wsparcia Seniorów" 2024, na realizację którego Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bełchatowie będzie chciał pozyskać środki. Urzędnicy czekają na zgłoszenia od mieszkańców Gminy, którzy chcieliby wziąć nieodpłatnie udział w programie.

W ramach przedsięwzięcia seniorom z terenu Gminy Bełchatów zostałyby udostępnione tzw. opaski bezpieczeństwa, wyposażone w co najmniej trzy z następujących funkcji:

  • Przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
  • Detektor upadku,
  • Czujnik zdjęcia opaski,
  • Lokalizator GPS,
  • Funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
  • Funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z całodobowym Centrum monitoringu, co daje poczucie bezpieczeństwa seniorowi i jego rodzinie. Pozwala na bardziej bezpieczne, komfortowe funkcjonowanie w swoim środowisku lokalnym.

Jak informują pracownicy GOPSu, adresatami programu będą osoby w wieku 65 lat i więcej, które mają problemy związane z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia. Prowadzą samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkają z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki w codziennym funkcjonowaniu w zakresie odpowiadającym potrzebom.

W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwi połączenie się z dyspozytorem (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka), który podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej (np. pracownika socjalnego czy opiekunkę środowiskową) lub wezwać służby ratunkowe.

Usługa „opieki na odległość" realizowana w ramach tego programu będzie bezpłatna dla potrzebujących mieszkańców Gminy Bełchatów.

- Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w programie do 29 stycznia 2024 r. Można to zrobić osobiście lub telefonicznie do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bełchatowie, ul. Kościuszki 13 pod numerem telefonu 44 432 42 01 wew. 45 lub 57 - informują pracownicy GOPS Gminy Bełchatów.