Euro wybory 2024 – najważniejsze informacje dla głosujących

UE_glosowanie-3
UM Bełchatów

Wybory do Parlamentu Europejskiego zbliżają się wielkimi krokami. W Polsce europosłów będziemy wybierać w najbliższą niedzielę 9 czerwca. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7:00 do 21:00.

Jak będą wyglądać euro wybory 2024 – sprawdźcie najważniejsze informacje. W Bełchatowie działać będzie 28 Obwodowych Komisji Wyborczych. Tradycyjnie swoje siedziby będą mieć w miejskich szkołach czy przedszkolach. Poza tym w Urzędzie Miasta przy ul. Czyżewskiego 7, Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, w Miejskim Centrum Kultury. Utworzone będą również dwa odrębne lokale wyborcze – w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II oraz Domu Pomocy Społecznej przy ul. Dąbrowskiego 2.

Pełną listę i adresy wszystkich komisji można znaleźć >>> „Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024". Numer obwodu, siedzibę OKW można sprawdzić także za pośrednictwem profilu zaufanego na portalu gov.pl. Usługa ta jest również dostępna w aplikacji mObywatel.

Wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne. Oznacza to, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów. W niedzielę 9 czerwca Polacy wybiorą 53 europosłów.

Kto może głosować?

W głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego udział wziąć może każdy, kto najpóźniej w dniu głosowania, czyli 9 czerwca, ukończy 18. rok życia. Karty do głosowania nie otrzymają osoby pozbawione praw publicznych i ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu. Poza tym głosu nie będą mogli oddać pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Jak głosować?

By oddać ważny głos w wyborach europejskich należy zabrać ze sobą dokument tożsamości. Może to być np. dowód osobisty, paszport lub aplikacja mObywatel. Następnie na karcie do głosowania trzeba postawić znak „X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata i tylko na jednej wybranej liście. Głos będzie nieważny, jeśli znaku „X" nie postawimy przy nazwisku więcej niż jednego kandydata. Co istotne, na ważność głosu nie będą mieć wpływu żadne dopiski postawione na karcie przez wyborcę.