Edukacja przez zabawę, czyli komiks ekologiczny

komiks-9302

„Franek walczy z plastikiem" to kolejny już komiks ekologiczny, jaki wydany został z myślą o najmłodszych bełchatowianach. Książeczki, które rozdawane będą podczas różnych miejskich akcji, powstają w ramach programu „Edukacja ekologiczna mieszkańców Bełchatowa – segreguj, oszczędzaj i dbaj" dofinansowanego z WFOŚiGW w Łodzi.

Najpierw Franek uczył bełchatowian zasad segregacji śmieci, potem walczył ze smogiem, a teraz jego wrogiem jest plastik. Po sukcesie dwóch pierwszych komiksów ekologicznych magistrat wydał kolejną książeczkę. Autorem jest Jarosław Siek, który napisał już ponad 40 bajek o tematyce regionalnej, m.in. o kurze Dżamborai z Biłgoraja, Jasiu i Małgosi z Wrocławia, Kocie Mokocie z Mokotowa czy ufoludkach z Katowic. Z Frankiem „zna się" od 2017 roku, kiedy to napisał pierwszą historię o Bełchatowie.

- Bajki i komiksy dla dzieci piszę już od wielu lat. Zawsze są jednak opowieści z morałem. Ich tematyka jest bardzo zróżnicowana, od sportu po historię i naukę. Staram się poruszać rzeczy ważne, takie jak na przykład ochrona przyrody. Dzisiaj człowiek stał się maszyną do konsumpcji i często nie myśli o konsekwencjach swojego działania. Pomysł osadzenia historii w konkretnym mieście powoduje, że dzieci chętniej po taki komiks sięgają. Znają swoje miasto i kojarzą konkretne miejsca, a dzięki temu łatwiej trafia do nich nasze przesłanie. To taki rodzaj regionalnego patriotyzmu – tłumaczy Jarosław Siek.

Komiks „Franek walczy z plastikiem" to jeden z elementów dużego programu „Edukacja ekologiczna mieszkańców Bełchatowa – dbaj, segreguj i oszczędzaj". Jak mówi Jakub Berłowski, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Miasta w bełchatowskim magistracie, to świetny pomysł na dotarcie do najmłodszych mieszkańców, a także ich rodziców.

– Od lat prowadzimy szereg działań, które mają uzmysławiać, jak ważna jest troska o środowisko. Aby osiągnąć ten cel, sięgamy po różne środki. Promujemy elektromobilność, inwestujemy w fotowoltaikę, dopłacamy do wymiany starych pieców na nowe. Do tego dochodzą akcje edukacyjne i warsztaty. Wszyscy wiemy, że najlepszym sposobem aby uczulić dzieci na problemy ekologiczne jest edukacja przez zabawę. Stąd pomysł na zabawny komiks. Tym razem apel o zmianę trybu życia na bardziej zgodny z naturą usłyszymy m.in. przy Muzeum Regionalnym, na placu Narutowicza i Placu Wolności, a także przy tężni solankowej czy hali Energia. Wierzę, że mały Franek przekona dzieciaki i ich rodziców, że dzięki temu w naszym mieście będzie żyło się lepiej.

Najnowsza bajka będzie rozdawana mieszkańcom podczas różnych miejskich akcji ekologicznych. Pierwsza z nich już za nami – mowa o Pikniku Ekologicznym „W harmonii z naturą", ale przed nami jeszcze kilka okazji do promowania troski o środowisko. Od środy, 16 września, będziemy obchodzić Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który zakończy Dzień bez Samochodu.

Wszystkie wydarzenia są częścią programu „Edukacja ekologiczna mieszkańców Bełchatowa – segreguj, oszczędzaj i dbaj – II edycja". Cały projekt kosztować będzie blisko 52 tys. zł, a dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi to nieco ponad 46 tys. zł.

źródło: UM Bełchatów