wersja testowa serwisu

Dworki na muzealnej wystawie. Ekspozycja czynna przez całe wakacje

muzeum_dworki-1089

Od najbliższej niedzieli, 28 czerwca, będzie można oglądać fotografie i akwarele przedstawiające kilkanaście zabytkowych dworków regionu bełchatowskiego. Autorami prac są Marian Wójcik i Mariusz Gosławski. Ekspozycja będzie czynna przez okres wakacyjny.

Kilka lat temu Muzeum Regionalne wydało publikację dokumentującą „Dawne dwory w powiecie bełchatowskim". Najnowsza wystawa to kontynuacja działań zmierzających do pokazania kilkunastu perełek naszej regionalnej architektury.

Efektem wielomiesięcznej pracy jest ekspozycja niezwykłych prac ukazujących zabytkowe dworki Bełchatowa i okolic. Na kilkudziesięciu zdjęciach i obrazach pokazane są posiadłości z różnych okresów historycznych – od XVI-wiecznego dworku w Mikorzycach do wybudowanego na początku XX wieku dworku w Klukach. Część z nich nadal istnieje, część została odrestaurowana, a kilka przed laty rozebrano.


Fotografie, których autorem jest znany bełchatowski działacz społeczny Marian Wójcik, powstawały na przełomie kilkudziesięciu lat. Głupice, Słupia, Dobrzelów czy Bukowie Dolne – to te miejsca odwiedzał ze swoim aparatem od lat 90. ubiegłego stulecia do dziś. Z kolei Mariusz Gosławski swoją ulubioną techniką – akwarelą – w plenerze malował budynki jeszcze istniejące. Natomiast te, które nie przetrwały próby czasu, odwzorował z fotografii.

Wystawa „Ocalone czy zapomniane? Dzieje dworów Bełchatowa i okolic w fotografii Mariana Wójcika i malarstwie Mariusza Gosławskiego" zostanie udostępniona w niedzielę 28 czerwca o godz. 12.00. Ekspozycję będzie można oglądać przez okres wakacji.

Źródło: Miasto Bełchatów