Duża akcja prokuratury i CBŚP, zlikwidowano dwa laboratoria narkotyków. Osiem osób zatrzymanych, "sprawa ma charakter rozwojowy"

Duża akcja prokuratury i CBŚP, zlikwidowano dwa laboratoria narkotyków. Osiem osób zatrzymanych, "sprawa ma charakter rozwojowy"
fot. CBŚP

Policjanci CBŚP wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Sieradzu kolejny raz uderzyli w przestępczość narkotykową. Tym razem zatrzymali osiem osób, zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków syntetycznych i przejęli ponad 261 kg mefedronu wartego około 10,5 mln złotych, ponad 1,5 tony odczynników chemicznych stanowiących bazę do dalszej produkcji narkotyku oraz sprzęt służący do produkcji, porcjowania i pakowania narkotyku. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że wyprodukowany narkotyk był sprzedawany za pośrednictwem sklepu internetowego w Darknecie.

Pierwszą realizację w sprawie policjanci z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili w styczniu 2023 roku, gdzie na jednej z posesji w powiecie zgierskim w województwie łódzkim zlikwidowali laboratorium narkotyków syntetycznych w postaci 4-MMC, zabezpieczając przy tym m.in. blisko 260 kg mefedron, około 1,4 tony substancji chemicznych niezbędnych do produkcji narkotyku oraz urządzenia służące do produkcji narkotyków.

- Przybliżona wartość zabezpieczonych substancji wyniosła ponad 10 mln złotych - informuje CBŚP. - Wówczas, także policjanci CBŚP zatrzymali trzy osoby, w tym tzw. chemików. W Prokuraturze Okręgowej w Sieradzu zatrzymani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytwarzania znacznych ilości narkotyków. Na podstawie zebranego materiału dowodowego i na wniosek prokuratora mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani.

Na tej akcji policjanci i prokuratorzy nie zakończyli śledztwa, lecz sukcesywnie ustalali kolejne wątki sprawy. W efekcie ich żmudnej pracy w ostatnim czasie dotarli do jednego z warszawskich mieszkań, gdzie znajdowało się następne laboratorium. 

- Podczas likwidacji tego miejsca policjanci zabezpieczyli 1,6 kg mefedronu, ponad 100 kg prekursorów narkotykowych oraz 100 litrów substancji, która jest poddawana dalszym specjalistycznym badaniom. Funkcjonariusze zabezpieczyli również sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, urządzenia do pakowania i porcjowania narkotyków oraz równowartość 18 tys. zł w różnej walucie. Wsparcia policjantom CBŚP, w zakresie badań specjalistycznych zabezpieczonych substancji chemicznych, udzielili eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji - dodają przedstawiciele CBŚP.

Podczas akcji w Warszawie policjanci CBŚP zatrzymali pięć osób, którym w Prokuraturze Okręgowej w Sieradzu przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dodatkowo jednej osobie ogłoszono zarzut kierowania tą grupą. Zatrzymani będą również odpowiadać za produkcję i wprowadzanie do obrotu narkotyków. Na wniosek prokuratora zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.

- Łącznie w śledztwie występuje 8 podejrzanych i zabezpieczono ponad 261 kg narkotyków w postaci stałej i ciekłej, wartych około 10,5 mln zł. Pomimo to, sprawa ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań - podsumowało Centralne Biuro Śledcze Policji.

Zobacz film (a pod nim zdjęcia):