Do Bełchatowa, po 15 latach wraca działalność biura paszportowego! Kiedy i gdzie złożymy wniosek?

paszport

Wszytko wskazuje na to, że już z początkiem września mieszkańcy powiatu bełchatowskiego chcący wyrobić paszport nie będą zmuszeni do wyjeżdżania poza swój region. Samorząd Powiatu Bełchatowskiego "wywalczył" uruchomienie w Bełchatowie lokalnego punktu paszportowego, tym samym o ten ważny dokument, po 15 latach przerwy będzie można wnioskować w naszym mieście! 

O utworzenie takiego punktu zwróciła się do wojewody, Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr. Inicjatywę wspierali także parlamentarzyści i radni powiatowi. W środę, 6 lipca do mieszkańców regionu Bełchatowa dotarła doskonała informacja - punkt uda się uruchomić w naszym mieście. 

- W związku z licznymi głosami mieszkańców Zarząd Powiatu podjął decyzję o rozpoczęciu procedury mającej na celu przywrócenie lokalnego punktu paszportowego w Bełchatowie. Po wymianie korespondencji, licznych rozmowach wojewoda łódzki przychylił się do prośby władz powiatu - przekazują pracownicy Starostwa Powiatowego w Bełchatowie.

- Cieszę się, że zapadła pozytywna decyzja o utworzeniu biura paszportowego w Bełchatowie. Zależy nam na tym, aby nasi mieszkańcy załatwiali swoje sprawy szybko i wygodnie nie czekając w długich kolejkach. Jestem pewna, że takie miejsce będzie służyć mieszkańcom - podkreśla Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr.

Lokalny Punkt Paszportowy w Bełchatowie - gdzie będziemy załatwiać formalności?

Zanim przystąpiono do procedury ubiegania się o biuro paszportowe, wskazano lokal w którym takowe może się znajdować. Lokal w którym biuro ma powstać został wskazany przez starostę. Są to pomieszczenia znajdujące się w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności przy ulicy Czaplineckiej, czyli w budynku "Energetyka". 

- Po kontroli służb wojewody zapadnie decyzja, czy miejsce to spełnia wszelkie wymagania. Jeśli tak będzie to już jesienią mieszkańcy będą mogli paszport wyrobić w Bełchatowie - dodają powiatowi urzędnicy.

Dodają przy tym, że procedura związana z wydawaniem dokumentów paszportowych wymaga specjalistycznego sprzętu, zarówno urządzeń sieciowych (tj. serwer, UPS, router) jak i peryferyjnych (tj. zestawy komputerowe z dwoma monitorami, czytnik do paszportów, czytnik linii papilarnych, skanery, drukarka, UPS). Niezbędny do prawidłowego funkcjonowania biura paszportowego jest też system teleinformatyczny wraz z wydzieloną siecią umożliwiającą łączność elektroniczną między centralną ewidencją, a ewidencjami paszportowymi poszczególnych punktów.

Wojewoda deklaruje etat pracownika odpowiedzialnego za obsługę paszportową oraz przesunięcia sprzętowe.