Najważniejsze wideo w ebe24

Cyklon Ulf dotrze także do Łódzkiego! Dla regionu wydano dwa rodzaje alertów. Jak przygotować się na wichury?

Cyklon Ulf dotrze także do Łódzkiego! Dla regionu wydano dwa rodzaje alertów. Jak przygotować się na wichury?

Synoptycy nie pozostawiają złudzeń - w najbliższych godzinach będziemy się zmagać z niebezpieczną i koszmarną wręcz pogodą. Wszystko przez silny wiatr, który nad nasz kraj przyniesie głęboki ośrodek niżowy z układem frontów. Największe porywy są prognozowane nad morzem, tam może wiać nawet do 125 km/h, ale niebezpiecznie będzie w całym kraju. Łódzkie też zostało objęte pogodowymi alertami - I i II stopnia. Czego możemy się spodziewać w naszym regionie i jak przygotować się na te wichury? Szczegóły poniżej.

Dokładnie rok temu przez Łódzkie przetoczył się pogodowy armagedon! O tym, jak bardzo niszczycielską siłę mogą mieć takie warunki, mieszkańcy Łódzkiego przekonali się dokładnie 17 lutego 2022.

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że pogoda w najbliższych godzinach będzie równie niebezpieczna. Do Polski nadciąga głęboki cyklon o nazwie Ulf, jednak niemieckie służby nadały mu dodatkowy przydomek Otto, ponieważ w niektórych miejscach w Europe, będzie miał on siłę orkanu! Niebezpieczniej pogody możemy spodziewać się w piątek wieczorem i w nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę, 18 lutego.

Dla Łódzkiego wydano dwa rodzaje ostrzeżeń meto - nasze województwo w tym przypadku jest podzielone niemal na pół. Trudniejsze warunki atmosferyczne będą panować w północnej części regionu. W tym przypadku lokalnie może wiać nawet do 100 km na godzinę! II stopień zagrożenia obejmuje powiaty: brzeziński, kutnowski, łęczycki, łowicki, łódzki wschodni, Łódź, pabianicki, poddębicki, rawski, Skierniewice, skierniewicki, tomaszowski i zgierski. Jakich warunków mogą się spodziewać mieszkańcy tych powiatów?

- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy - przekazuje w komunikacie IMGW.

Ostrzeżenie II stopnia obowiązuje od piątku, 17 lutego, od godziny 20.00 do soboty, 18 lutego do 13.00.

Nieco słabiej, ale też niebezpiecznie będzie wiać w południowej części Łódzkiego. W powiatach: bełchatowskim, łaskim, opoczyńskim, pajęczańskim, piotrkowskim, radomszczańskim, sieradzkim, wieluńskim, wieruszowskim i zduńskowolskim obowiązuje I stopień ostrzeżeń.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z południowego zachodu i zachodu - informują synoptycy z IMGW.

W tym przypadku alert jest wydany od piątku, 17 lutego od godziny 21.00 do soboty, 18 lutego do 7.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia wyżej opisanych zjawisk określono na 80%. Ponadto jak dodają pracownicy IMGW, oba alerty mogą być kontynuowane z niższym stopniem.

Wichura - jakie skutki może powodować?

Nie ma wątpliwości, że tak silny wiatr nie tylko nie będzie sprzyjał naszemu samopoczuciu, ale jest też niebezpieczny. Pracownicy IMGW wydając bieżące ostrzeżenia przybliża z jakimi problemami możemy się borykać w ciągu najbliższych godzin. Dla naszego regionu są to: 

 • uszkodzenia linii napowietrznych: zrywanie linii energetycznych, trakcji kolejowych, 
 • łamanie słupów, 
 • utrudnienia w działaniu turbin wiatrowych, 
 • uszkodzenia drzewostanu: liczne złamania konarów, złamania mniejszych lub słabszych drzew, 
 • uszkodzenia budynków i infrastruktury naziemnej, 
 • opóźnienia lotów. 

Wichura - co robić? Jak się przygotować?

Mówiąc o porywistym wietrze, klasyfikuje się je najczęściej wg prędkości z jaką przemieszczają się masy powietrza oraz ze względu na rozmiar szkód jakie mogą wyrządzić. Wichura – wiatr o prędkości do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Natomiast przy wietrze powyżej 103 km/h, należy się liczyć z zagrożeniem życia. Wiatru oczywiście nie zatrzymamy, ale przygotować się na niego już tak. Warto więc byśmy zawczasu pamiętali o należytymzabezpieczeniu nie tylko swojego dobytku, ale i zdrowia. Wprowadzenie kilku podstawowych zasad może przynajmniej zminimalizować zagrożenie. Co robić?

Ochrona przed wichurą:

 • usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie;
 • zamknij okna i drzwi, jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz;
 • przygotuj oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii;
 • zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
 • znajdź bezpieczne miejsce dla swojego pojazdu – nie parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.

Podczas wichury:

 • nie wychodź na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne;
 • jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia;
 • nie zatrzymuj się pod drzewami, wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru;
 • nie korzystaj z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia;
 • zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Po wichurze:

 • poinformuj odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne, gazowe oraz inne właściwe służby) o zdarzeniach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi;
 • pomóż osobom rannym i poszkodowanym – udziel im pierwszej pomocy;
 • uważaj na leżące lub zwisające przewody elektryczne, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj i nie próbuj ich samodzielnie usuwać;
 • zrób zdjęcia zniszczeń w Twoim domu (budynku i wyposażenia), gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej;
 • wezwij służby techniczne, uprzednio wyłączając gaz i elektryczność w przypadku gdy zobaczysz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji.