Co jest ważne w transformacji regionu. Za nami spotkanie w Starostwie Powiatowym w Bełchatowie

Co jest ważne w transformacji regionu. Za nami spotkanie w Starostwie Powiatowym w Bełchatowie
fot. Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

W przededniu publikacji przez łódzki Urząd Marszałkowski projektu Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego w bełchatowskim starostwie rozmawiano o przyszłości naszego regionu w kontekście najistotniejszych obszarów i działań, mających zapewnić mieszkańcom miejsca pracy, a lokalnym firmom prosperity. Spotkanie w formie hybrydowej z udziałem przedstawicieli i podmiotów wspierających działalność gospodarczą zorganizowała Dorota Pędziwiatr, Starosta Bełchatowski.

Otwierając spotkanie starosta Dorota Pędziwiatr podkreśliła, że los naszego regionu, związany z zakończeniem eksploatacji węgla w perspektywie najbliższych lat, jest kwestią bardzo ważną i wymagającą podejmowania odpowiedzialnych decyzji w teraźniejszości. Spektrum tych decyzji jest bardzo szerokie, dotyczy kwestii wykorzystania istniejącej i przygotowania nowej infrastruktury regionu czy stworzenia atrakcyjnych warunków dla inwestorów.

Do projektu Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego bełchatowskie starostwo złożyło jedenaście propozycji, które uwzględniają m.in. potrzebę generalnej modernizacji dróg, nowoczesne kształcenie wyspecjalizowanej kadry i wielopłaszczyznowe wspieranie działalności gospodarczej. Uczestnicy spotkania zgodnie uznali za kluczowe działania koncernu PGE GiEK S.A., który jako pierwszy mierzy się z transformacją. Firma już dziś musi ważyć opłacalność produkcji energii elektrycznej w związku z potężnymi opłatami za emisję dwutlenku węgla.

- Transformacja jest trudna także dla naszej firmy. Jednym z jej aspektów będą także zmiany w strukturze zatrudnienia. Jego poziom będzie się zmniejszał, w pierwszym kroku poprzez odejścia pracowników na emeryturę – powiedział Michał Tylman, dyrektor Departamentu Rozwoju i Innowacji w PGE GiEK S.A. Dyrektor zapewnił, ze koncern robi wszystko, by eksploatacja złóż węgla trwała możliwie najdłużej, na polu „Szczerców" jeszcze przez kilkanaście lat.

Samorządy, a najlepiej ich związki czy inne podmioty oparte na wspólnym porozumieniu, mogą już dziś korzystać z wiedzy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która pomaga w poszukiwaniu inwestorów. Dorota Lombardi, Dyrektor Departamentu ds. Pozyskiwania i Obsługi Inwestora ŁSSE zaznaczyła, że poza zapewnieniem inwestorowi wielohektarowych i uzbrojonych w media areałów oraz zaplecza wyspecjalizowanych pracowników ważna jest wiarygodność, rzetelność i zaufanie. Na te trzy wartości samorządy powinny zwrócić największą uwagę. Wśród branż, które mogłyby wykorzystać potencjał pogórniczego powiatu bełchatowskiego wymieniła: logistyczno-magazynową, przetwórstwo spożywcze, przemysł budowlany, meblowy i elektromobilność. Jadwiga Tumidajewicz, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Bełchatowie podkreśliła, że rozwój naszego regionu jest tak ściśle od lat związany z energetyką, iż pierwszą rzeczą, która powinna się teraz zadziać to przede wszystkim transformacja naszej lokalnej świadomości.

- Jeśli to zrobimy i skierujemy się na nowe kierunki, to będziemy na właściwej prostej – dodała prezes Tumidajewicz. Także przyznała, ze kształcenie młodych ludzi w potrzebnych na rynku pracy zawodach powinno być traktowane priorytetowo i na ten obszar należy zwrócić uwagę i energię.

W spotkaniu wzięli także udział w Dariusz Matyśkiewicz - wiceprezydent Bełchatowa, Paweł Anyszewski – Prezes Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Maria Kulińska – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bełchatowie, Dariusz Stępczyński – Prezes Bełchatowsko Kleszczowskiego Parku Przemysłowo Technologicznego oraz Lider Porozumienia Bełchatów – Kleszczów „razem możemy więcej", Mariola Rybarczyk – Prezes Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów, Stanisław Gotkowicz – Dyrektor Biura Regionalnej Izby Gospodarczej w Bełchatowie, Marek Jasiński - Członek Zarządu, Katarzyna Kleska – Sekretarz Powiatu. Uczestnicy zadeklarowali chęć udziału w kolejnych, podobnych spotkaniach.

źródło: Starostwo Powiatowe w Bełchatowie