Chciała uniknąć zderzenia z sarną, uderzyła w drzewo. 34-latka przetransportowana do szpitala [Foto]

ela
KPP Łask

Poważne zdarzenie drogowe na drodze wojewódzkiej 480 w powiecie łaskim kierująca oplem chcąc uniknąć zderzenia z sarną, zjechała na przeciwległy pas ruchu, a następnie uderzyła w drzewo. Policjanci niezmiennie apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach lasów, ale także łąk i pól, skąd na drogę często wychodzą dzikie zwierzęta. 

Do zdarzenia doszło 8 grudnia tuż przed godziną 7:00 na drodze wojewódzkiej 480. Początkowo służby dostały wezwanie do zdarzenia w gminie Szczerców, po dojechaniu na miejsce służb okazało się, że do niebezpiecznej kolizji doszło w miejscowości Restarzew Cmentarny już na terenie powiatu łaskiego. Jakie są ustalenia tamtejszych mundurowych?

- Ze wstępnych ustaleń policjantów, którzy pracowali na miejscu zdarzenia, wynika, że kierująca oplem, 34-letnia mieszkanka powiatu bełchatowskiego chciała uniknąć zderzenia z sarną, która nagle wbiegła na drogę. Próbując ominąć zwierzę, zjechała na przeciwległy pas ruchu, straciła panowanie nad pojazdem, a następnie uderzyła w przydrożne drzewo - informuje sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski z KPP Łask.

W wyniku tego zdarzenia kierująca z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Badanie alkomatem wykazało, że 34-latka była trzeźwa. Policjanci z komisariatu w Widawie będą ustalać szczegółowe okoliczności i przyczyny tego wypadku.

Podróżując drogami leśnymi, drogami między polami i łąkami warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Okres zimowy to czas wzmożonej migracji dzikich zwierząt. Na drogach zlokalizowanych w rejonie pól i lasów często dochodzi do zdarzeń drogowych, które nierzadko kończą się tragicznie także dla ludzi. Dlatego zachowajmy ostrożność i bezpieczną prędkość, aby w przypadku pojawienia się na drodze dziko żyjącego zwierzęcia, móc w odpowiedniej chwili zahamować i uniknąć kolizji bądź wypadku.

Pamiętajmy:

  • do większości zderzeń dochodzi na drogach przebiegających przez las oraz przez tereny wiejskie;
  • dzikie zwierzęta najbardziej są aktywne o zmierzchu i o świcie;
  • zwracajmy baczną uwagę na pobocza;
  • oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka;
  • jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie;
  • dostosuj prędkość do panujących warunków, zwracaj uwagę na znaki;
  • przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość.

Jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce trójkątem ostrzegawczym. Należy natychmiast zawiadomić policję. Przyjmujący zgłoszenie dyżurny poinformuje odpowiednie służby oraz skieruje na miejsce patrol policji.

Bądźmy skupieni, rozważni oraz dostosujmy prędkość nie tylko do warunków atmosferycznych, ale także drogowych.