Chciała sprzedać meble, straciła kilkanaście tysięcy złotych! Kolejna ofiara oszustów w naszym regionie

Chciała sprzedać meble, straciła kilkanaście tysięcy złotych! Kolejna ofiara oszustów w naszym regionie

Mieszkanka powiatu bełchatowskiego straciła swoje oszczędności, kiedy korzystając z popularnego portalu ogłoszeniowego wystawiła meble na sprzedaż. Pokrzywdzona kliknęła w link przesłany przez rzekomego kupującego. Na fałszywej stronie banku wpisała login i hasło... podając tym samym już oryginalne dane do swojego konta. Potem już wszystko potoczyło się błyskawicznie... Od kilkunastu już dni policja lawinowo odbiera informacje od poszkodowanych metodą na OLXa. Mundurowi w całym kraju i ze wszystkich komend kierują ostrzeżenia.

22 stycznia mieszkanka powiatu bełchatowskiego wystawiła na portalu ogłoszeniowym OLX ofertę sprzedaży mebli. Za pośrednictwem aplikacji whatsaap skontaktowała się z nim osoba rzekomo zainteresowana kupnem wystawionych przedmiotów, prosząc jednocześnie o podanie adresu mailowego do dalszej korespondencji. 

- W wiadomości mailowej sprzedająca otrzymała link, poprzez który rzekomo miał nastąpić odbiór pieniędzy. Chcąc sprawdzić czy środki pieniężne za zakup towaru dotarły już na jej konto, kliknęła w otrzymany link. Wówczas sprzedająca została przekierowana na stronę łudząco przypominającą jej bankowość internetową. Tam podała dane do logowania, tym samym dając oszustom dostęp do swojego konta - przekazuje Iwona Kaszewska z KPP Bełchatów.

Od tego momentu pokrzywdzona miała problem z dostępem do swojego konta bankowości internetowej. Kiedy po pewnym czasie skontaktowała się z przedstawicielem banku okazało się, że padła ofiarą oszustwa. Z konta zniknęło kilkanaście tysięcy złotych.

PRZECZYTAJ >>> Bełchatów: Przelał oszczędności życia na konto hakera! Myślał, że rozmawia z pracownikiem banku

Policja cały czas apeluje i podkreśla oszuści stosują różne pułapki, niemal codziennie wymyślają nowe. Każda z nich zmierza do przejęcia kontroli nad twoim kontem, aby ukraść zgromadzone na nim pieniądze. 

Konsumenci, w tym seniorzy, coraz częściej padają ofiarą cyberoszustów. Podszywanie się pod pracowników banków lub instytucji. Fałszywe telefony, SMS-y, e-maile o rzekomych zagrożeniach lub niedopłatach. Oszuści stosują różne pułapki i niemal codziennie wymyślają nowe. Każda z nich zmierza do przejęcia kontroli nad rachunkiem bankowym, aby ukraść zgromadzone na nim środki. Aby uniknąć takich sytuacji — pamiętaj:

 • Nie klikaj w nieznajome linki do stron;
 • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich, gdy korzystasz z portali sprzedażowych;
 • Zachowaj czujność zarówno podczas robienia internetowych zakupów, jak i oferując przedmioty na sprzedaż,
 • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych klientów;
 • Nie klikaj w linki, w szczególności te przesłane przez nieznane osoby,
 • Loguj się do rachunków bankowych poprzez zaufane aplikacje lub wpisanie nazwy strony internetowej, nigdy poprzez kliknięcie w otrzymany link, który ma przekierować na stronę banku,
 • Upewnij się, że jesteś na prawdziwej, a nie sfałszowanej stronie internetowej bankowości. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce,
 • Nigdy nie udostępniaj danych, zwłaszcza informacji dotyczących płatności kartą bankomatową oraz danych do logowania na rachunek bankowy, nie podawajmy haseł, pinów, ani kodów dostępu,
 • Jeśli nie jesteś czegoś pewien lub coś budzi twoje wątpliwości zrezygnuj z wykonania transakcji,
 • Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku, zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz,
 • Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność!

nadkom. Iwona Kaszewska