Blisko 70 fotowoltaicznych paneli na kolejnej bełchatowskiej szkole!

405490218_646082644402257_1740346019208535129_n
UM Bełchatów

Kolejna miejska szkoła ma fotowoltaikę. Do grona ekoszkół dołączyła właśnie „Piątka", na dachu której zamontowano blisko 70 paneli. Dzięki temu ekologicznemu projektowi placówka będzie płacić mniejsze rachunki za prąd, uczniowie zaś poznali nowe technologie.

Nowoczesność i ekologia – to priorytety, jakie przyświecają kolejnym „zielonym" miejskim inwestycjom. A montaż paneli fotowoltaicznych na dachach budynków użyteczności publicznej to jedno z takich proekologicznych działań. Teraz energetyczną modernizację przeszła Szkoła Podstawowa nr 5. Placówka dołączyła do trzech miejskich szkół, które mają już podobne instalacje. Mowa tutaj o SP nr 1, 3 i 12.

- Bez wątpienia montaż paneli fotowoltaicznych w szkołach to długofalowa inwestycja. Bez wątpienia pozwala ona ograniczyć wydatki na prąd. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć na inne edukacyjne cele. Mam tutaj na myśli chociażby dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży czy zakup pomocy dydaktycznych do szkół – podkreśla wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz.

W przypadku Szkoły Podstawowej nr 5 miasto zamontowało 68 paneli monokrystalicznych. Częścią instalacji są także optymalizatory mocy, dzięki którym panele będą mieć identyczny dostęp do promieni słonecznych. W efekcie miasto szacuje, że w ciągu roku szkoła wyprodukuje ok. 25 MWh prądu na własne potrzeby. Ma się to przełożyć na oszczędności w opłatach za energię elektryczną na poziomie od 40 do 60 proc. Instalacja fotowoltaiczna w „Piątce" kosztowała prawie 350 tys. zł. Na jej realizację miasto pozyskało środki z bełchatowskiego starostwa.

Z instalacji fotowoltaicznej w szkołach płyną nie tylko ekonomiczne. Równie ważne są te edukacyjne.

- Bardzo ważne jest, by od jak najmłodszych lat edukować dzieci i młodzież w kwestii ochrony środowiska. Wdrożenie i korzystanie z fotowoltaiki może być jednym ze skuteczniejszych sposobów realizowania tych zadań. Na jej przykładzie łatwiej będzie pokazać uczniom znaczenie i korzyści dla środowiska płynące z odnawialnych źródeł energii -dodaje wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz.

Dlatego też gotowe są już dokumentacje techniczne dla kolejnych placówek. Aby przyspieszyć realizację tych ekologicznych inwestycji, miasto będzie się starać o środki zewnętrzne.

Źródło: UM Bełchatów