Bełchatowskie przedszkolaki uczą się segregacji odpadów

PS3_segregacja_smieci-5405
UM Bełchatów

Bełchatowskie przedszkolaki doskonale wiedzą, że o środowisko trzeba dbać. Teraz nauka ekologii będzie jeszcze łatwiejsza. W każdym z miejskich przedszkoli pojawiły się bowiem nowe stacje do segregacji odpadów.

Dzieci szybko i skutecznie przyswajają wiedzę. Zwłaszcza wtedy, gdy przekazujemy ją w łatwy i ciekawy sposób. Wiek przedszkolny jest także idealny do kształtowania odpowiednich zachowań. Także tych związanych z ekologią. Jak zatem wytłumaczyć dzieciom, że przed wyrzuceniem trzeba śmieci starannie posegregować? Warto uświadomić, że produkty wykonane ze szkła, papieru czy metalu można ponownie wykorzystane? które nie są nam już potrzebne,

W miejskich przedszkolach dzieci są zachęcane do dbania o środowisko, uczą się zasad jego ochrony, szacunku do roślin i zwierząt, a także zasad segregacji odpadów.

- Naszym zadaniem - dyrektorów, wychowawców i nauczycieli - jest rozwijanie świadomości ekologicznej wśród naszych najmłodszych oraz codzienne utrwalania właściwych nawyków i mechanizmów ekologicznych. A prawidłowa segregacja odpadów jest właśnie jednym z nich. Dlatego cieszymy się, że mamy teraz stacje do selektywnej zbiórki. A dzięki temu, że są one kolorowe i wesołe, dzieci chętnie z nich korzystają. Po drugie zaś z większym entuzjazmem podchodzą do tego niezwykle ważnego zadania, jakim bez wątpienia jest troska o naszą planetę - mówi dyrektor Integracyjnego Przedszkola Samorządowego nr 3 Aneta Dąbrowska.

Do każdego z bełchatowskich przedszkoli samorządowych miasto kupiło specjalistyczne stacje do segregacji odpadów. Każda z nich składa się z czterech pojemników na konkretne frakcje. 

- Podstawowa segregacja jest właśnie czterofrakcjowa. Zbieramy tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło oraz bio. Stąd właśnie takie zestawy kupiliśmy do miejskich przedszkoli, żeby dzieci już od najmłodszych lat uczyły się prawidłowej selektywnej zbiórki. Wszystko zgodnie z naszym miejskim hasłem, że „Segregacja to dobra re:akcja" - podkreśla Mariola Robaszek-Zając, dyrektor Wydziału Zarządzania Odpadami Komunalnymi UM Bełchatowa.

Pojemniki, które miasto kupiło dla przedszkoli, są z wysokiej jakości polietylenu zapewniającego ich dużą wytrzymałość. Ponadto są odporne na działanie promieni słonecznych, wody i skrajnych temperatur. Co ważne, nie mają również kantów, dzięki czemu są bezpieczne dla dzieci. Aby ułatwić naukę segregacji, pokrywy pojedynczych pojemników mają odpowiednie kolory. Chodzi o niebieski na papier, żółty na metale i tworzywa sztuczne, zielony na szkło oraz brązowy na odpady biodegradowalne. Koszt dziewięciu stacji to niecałe 19 tys. zł.

Źródło: UM Bełchatów