Bełchatowskie policjantki z wizytą w ośrodku dla uchodźców. Była prelekcja o bezpieczeństwie i pokaz z policyjnym psem

policja_kafel
KPP Bełchatów

Bełchatowscy policjanci codziennie angażują się w pomoc uchodźcom wojennym, których gości nasz powiat. Czuwają nad ich bezpieczeństwem i odwiedzają miejsca, gdzie znaleźli schronienie. Służąc im pomocą starają się przynieść chwilę wytchnienia. Ostatnio spotkali się z najmłodszymi, aby dać im odrobinę radości.

Bełchatowscy mundurowi odwiedzają miejsca, gdzie przebywają osoby, które uciekły przed wojną, niosąc im pomoc oraz wsparcie. Tym razem policjantki spotkały się z dziećmi i ich rodzicami, którzy znalazły schronienie w Ośrodku Sportu i Rekreacji na terenie Wawrzkowizny, w powiecie bełchatowskim. 

Policjantki z Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii uczyły dzieci bezpiecznych zachowań na drodze. Mając specjalnie przygotowane "pasy" pokazywały, jak prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych, czego unikać, aby nie stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym. Teoria ta była również połączona z praktyką. Szczególną uwagę poświęcono również problematyce kontaktów dzieci z osobami obcymi. Tej nauce milusińskim towarzyszyła policyjna maskotka. Komisarz Błysk rozdawał baloniki i słodycze oraz odblaski, informując jednocześnie, jak ważne jest ich noszenie - informuje Iwona Kaszewska z KPP Bełchatów.

Aby chociaż na chwilę oderwać maluchy od złych wspomnień i umilić im pobyt w tymczasowym miejscu schronienia, policjantki zorganizowały również pokaz wyszkolenia i umiejętności policyjnego czworonoga. Najmłodsi uradowani widokiem psa z radością obserwowały jego zachowanie i nie szczędziły mu oklasków. 

- Cieszymy się, że chociaż na chwilę mogliśmy wywołać uśmiech na ich twarzach i podarować im odrobinę normalności - podkreślają mundurowi.

Czas i uwagę poświęcono także dorosłym osobom. Policjantki prosiły o ostrożność w kontaktach z obcymi osobami. 

- Czuwając nad ich bezpieczeństwem informują o potencjalnych zagrożeniach, z jakimi mogą się spotkać. Wszystko po to by byli świadomi, że nie każdy kto oferuje pomoc jest osobą szczerą. Podkreślają, że większość ludzi chce pomagać innym. Należy jednak pamiętać, że zdarzają się osoby, których intencje nie są uczciwe. Funkcjonariusze uświadamiają, że uchodźcy narażeni są na to, że mogą stać się ofiarami handlu ludźmi lub innych przestępstw, w tym oszustw. Dla policjantów ważne jest aby osoby uciekające przed wojną, szukające u nas schronienia czuły wsparcie, były bezpieczne, aby wiedziały gdzie szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia - dodaje Iwona Kaszewska.

W tym celu podczas codziennych służb policjanci kontrolując miejsca, gdzie przebywają uchodźcy, przekazują im numery kontaktowe, pod które należy telefonować w przypadku zagrożenia. Tłumaczą, w jaki sposób wezwać pomoc, wręczają osobom dwujęzyczne ulotki informacyjne. Wszystko po to aby w sytuacji zagrożenia bez wahania wiedzieli gdzie zwrócić się z pomocą.