Najważniejsze wideo w ebe24

Bełchatowski Sanepid wydał komunikat o zanieczyszczeniu wody z wodociągu. Utrudnienia dla setek mieszkańców

woda_pexels
fot. ilustracyjne/ Pixabay

Mieszkańcy gminy Rusiec muszą przed spożyciem co najmniej przez 2 minuty gotować wodę. Powód? Badania próbek z wodociągu pobrane w trzech punktach wykazały zanieczyszczenie mikrobiologiczne. Bełchatowskie Sanepid wydał komunikat, w którym jasno wskazuje, że woda warunkowo jest przydatna do spożycia. 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bełchatowie informuje, że w próbkach wody pobranych 1 lipca, w ramach kontroli wewnętrznej z wodociągu Rusiec stwierdzono zanieczyszczenie mikrobiologiczne w następujących punktach monitoringowych:

  • SUW Rusiec - ogólna liczba mikroorganizmów w 22℃ -7,6x102 jtk/ml (760 jtk/ml), 
  • ZGK ul. Koniecpolskiego 7 w Ruścu – ogólna liczba mikroorganizmów w 22℃ - 4,2x102 jtk/ml (420 jtk/ml) 
  • Uząd Gminy w Ruścu ul. Wieluńska 35 - ogólna liczba mikroorganizmów w 22℃ - 2,4x102 jtk/ml (240 jtk/ml) 


- Woda warunkowo przydatna do spożycia po uprzednim przegotowaniu przez min. 2 min. a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawiona do ostudzenia. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowywania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów, mycia naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt - czytamy w komunikacie wydanym 8 lipca przez bełchatowski PPIS

Jak dodają pracownicy Sanepidu, woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet. Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

Powyższy komunikat należy przekazać konsumentom wody z miejscowości: gmina Rusiec: Rusiec, Dębina, Krasowa, Żary

Nazwa pliku: komunikat_Rusiec_08072024pdf
Rozmiar pliku: 191 kb
Pobierz plik