wersja testowa serwisu

Bełchatowska podstawówka, jako jedna z sześciu w Polsce z grantem na realizację eko-projektu!

SP4_ZIELONA_TRANSFORMACJA_caritas-286_20211006-084311_1
UM Bełchatów

Szkoła Podstawowa nr 4 w zacnym gronie sześciu placówek w Polsce wyróżnionych i obdarowanych grantem w wysokości 20 tysięcy złotych. Młodzi bełchatowianie wraz z kadrą pedagogiczną "Czwórki" zrealizująModelowyOśrodekEkologii Integralnej „Zielona Transformacja". Eko- projekt szkołydoceniło jury konkursu Caritas „Laudato si".

Projekt Caritas „Laudato si" to odpowiedź na wezwanie Papieża Franciszka do troski o nasz wspólny dom, jakim jest Ziemia. W swojej encyklicez maja 2015 roku papież zachęca "każdego człowieka żyjącego na tej planecie do rozpoczęcia dialogu i do transformacji naszych serc i społeczności, aby powstrzymać ocieplanie się planety oraz ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w celu zwalczenia kryzysu klimatycznego".

Wezwanie to podjęła Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Bełchatowie, która jako jedna z sześciu w Polsce zdobyła grant w wysokości 20 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację Modelowego Ośrodka Ekologii Integralnej „Zielona Transformacja". Głównym założeniem zwycięskiego eko projektu jest wypracowanie dobrych praktyk, które każdy będzie mógł wdrożyć w codziennym życiu.

We wtorek, 5 października z "czwórce" zainaugurowano projekt "Zielona Transformacja".

- Mamy nadzieję, że nasze przedsięwzięcie rozbudzi świadomość ekologiczną, umożliwiając rozwój nowych przekonań, postaw i stylów życia będących odpowiedzią na wezwania płynące z encykliki Laudato Si' Papieża Franciszka. Poprzez działania projektowe, wypracujemy dobre praktyki, które każdy będzie mógł wdrożyć w codzienność, zmieniając swoje przyzwyczajenia w różnych aspektach, np. poprzez ograniczenie marnowania żywności, zużycia wody czy energii elektrycznej - zaznaczają pracownicy SP nr 4 w Bełchatowie.

- Cieszę się, że nasze szkoły biorą udział w różnych proekologicznych przedsięwzięciach, co więcej, zdobywają dotacje i granty na swoje innowatorskie projekty. To ważne, aby od najmłodszych lat pokazywać dzieciom, że aby troszczyć się o środowisko, wystarczą drobne zmiany. Ograniczenie marnowania żywności, zużycia wody czy energii elektrycznej to z pozoru niewielkie kroki, ale w efekcie mogą przynieść olbrzymie korzyści dla przyrody, a co za tym idzie, także każdego z nas – mówił podczas inauguracji projektu wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.

Projekt „Ekologia integralna encykliki Laudato si' w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych", realizowany przez Caritas Polska, został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.