Mobilna pracownia komputerowa nagrodą w ogólnopolskim konkursie. Uczniowie "Piątki" już korzystają ze sprzętu

sp-5__20231115-110421_1
UM Bełchatów

Szkoła Podstawowa nr 5 ma nową „Pracownię kompetencji cyfrowych". W ramach wygranego ogólnopolskiego konkursu do placówki trafiło 16 laptopów, tablica multimedialna, a także szafka na sprzęt.

Nauka, praca, sprawy urzędowe czy komunikacja – niemal każdy aspekt życia przenosi się do internetu. Dlatego też cyfrowe kompetencje są jednymi z kluczowych dziś umiejętności. Jak podkreśla wiceprezydent Łukasz Politański, ich rozwijanie jest jednym z ważniejszych elementów dzisiejszej edukacji. A pozyskane przez Szkołę Podstawową nr 5 laptopy otwierają nowe perspektywy dla uczniów, ale i nauczycieli.

- Ten sprzęt bez wątpienia pozwoli zwiększyć kompetencje cyfrowe naszych uczniów. Sama młodzież wprost mówi, że zdecydowanie preferuje lekcje, na których może korzystać z takich nowoczesnych pomocy. Takie rozwiązania techniczne znacznie ułatwiają prowadzenie zajęć. Z drugiej strony wprowadzają na lekcje nową jakość. A po uśmiechach na twarzach uczniów widać, że chcą pracować i uczyć się właśnie w ten sposób - tłumaczy Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa odpowiedzialny za sprawy oświatowe.

Łącznie szkoła pozyskała 16 laptopów. Do tego placówka otrzymała przenośną szafę, zapewniającą możliwość ich przechowywania oraz zasilania. Mobilna pracownia jest uzupełniona o oprogramowanie ułatwiające pracę z uczniami. Ponadto zawiera interaktywny monitor, który przyda się na niejednej lekcji.  

- Takie multimedialne zajęcia możemy teraz prowadzić nie tylko na lekcjach informatyki. Ze sprzętu będziemy korzystać także na zajęciach kompetencji w klasach młodszych. Istnieje również możliwość wykorzystania ich do podręczników, flipbooków czy netbooków na nauce różnych przedmiotów edukacyjnych - dodaje Agata Wojciechowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Bełchatowie.  

Warto podkreślić, że w konkursie wystartowało ponad 3 tys. szkół z całej Polski. Uczestnicy mogli startować w 3 kategoriach wiekowych, a dla każdej z nich przygotowano inne zadanie. Wspólnym motywem było zrealizowanie wskazanego kursu e-earningowego dotyczącego bezpieczeństwa w sieci przez jak największą liczbę uczniów, a następnie przygotowanie pracy w oparciu o zdobytą wiedzę. Drużyny z klas najmłodszych robiły plakat dotyczący cyberzagrożeń. Z kolei uczniowie klas starszych przygotowywały prezentację multimedialną na temat niebezpieczeństw czyhających w internecie. 

Konkurs „Pracownia Kompetencji Cyfrowych" został współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jego organizatorem był zaś Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Źródło: UM Bełchatów