W sali konferencyjnej bełchatowskiej jednostki policji odbyła się debata poświęcona bezpieczeństwu Seniorów w cyberprzestrzeni, zorganizowana przez p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie młodszego inspektora Przemysława Gaworowskiego. Spotkanie zgromadziło Seniorów z Fundacji „Odnaleźć Sens", którzy między innymi mieli okazję dowiedzieć się, jak chronić się przed oszustwami internetowymi i telefonicznymi.
W inauguracyjnej debacie uczestniczyli bełchatowscy policjanci, na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Bełchatowie mł. insp. Przemysławem Gaworowskim oraz Naczelnikiem Wydziału Prewencji podinspektorem Tomaszem Kaszewskim oraz policjantami z Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii - mł. asp.Wiolettą Kotecką oraz sierż. sztab. Piotrem Nowetą. W wydarzeniu, którego celem była rozmowa o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni oraz wypracowanie rozwiązań, które pozwolą wyeliminować zagrożenia udział wzięli Seniorzy z Fundacji „Odnaleźć Sens" z Bełchatowa.
Debatę otworzył p.o. Komendant Powiatowy Policji w Bełchatowie mł. insp. Przemysław Gaworowski, który podkreślił, że bezpieczeństwo mieszkańców to priorytet działań policji, a bezpieczeństwo osób starszych leży policjantom głęboko w sercu. Ważnym aspektem w trosce o to bezpieczeństwo jest współpraca mieszkańców z Policją i świadomość lokalnej społeczności w zakresie zagrożeń, z którymi można się spotkać w codziennym życiu.
Następnie głos oddał młodszej aspirant Wioletcie Koteckiej oraz sierżantowi sztabowemu Piotrowi Nowecie - funkcjonariuszom z Wydziału Prewencji, którzy w codziennej służbie zajmują się między innymi profilaktyką społeczną. Policjanci uwrażliwili seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą oszustów. W swoich wystąpieniach podkreślali, że tacy przestępcy cały czas są aktywni i trzeba wykazać się ostrożnością, aby nie wpaść w ich sidła i nie dać się oszukać. Funkcjonariusze wyjaśnili uczestnikom spotkania jak zachować się, aby nie stać się ofiarą przestępców, jak się przed nimi chronić oraz jak postępować w przypadku zagrożenia. W swoim wystąpieniu omówili przestępstwa występujące w cyberprzestrzeni.
Była mowa o:
Naczelnik Wydziału Prewencji podinspektor Tomasz Kaszewski uwrażliwił uczestników spotkania na zagrożenie związane z niebezpieczną grą internetową "Niebieski Wieloryb", która stanowi zagrożenie dla młodzieży, to w kontekście zwracania uwagi na to w jaki sposób dzieci spędzają czas w internecie. Omówił mechanizm działania tej gry oraz sposoby, jakimi rodzice i opiekunowie mogą chronić dzieci przed jej wpływem.
Debata zakończyła się sesją pytań i odpowiedzi oraz konstruktywną rozmowa, podczas której Seniorzy mogli uzyskać dodatkowe informacje na tematy ich interesujące. Na koniec spotkania uczestnicy spotkania zostali wyposażeni w elementy odblaskowe.
źródło: KPP w Bełchatowie