Bełchatowscy kardiolodzy uratowali serce 79-latki pionierskim zabiegiem. W Pracowni Hemodynamiki wykonano pierwszą taką operację

IMG_9333

W uruchomionej kilka miesięcy temu w bełchatowskim szpitalu Pracowni Hemodynamiki wykonano pierwszy zabieg aterektomii rotacyjnej w naczyniu wieńcowym. Jak podkreślają lekarze, tego typu zabiegi nie były wykonywane dotychczas w Bełchatowie, a jedynie w kilku pracowniach w Polsce, w większości w ośrodkach akademickich. 

Pacjentką, u której wykonano tą nowoczesną procedurę była 79-letnia kobieta, która już teraz czuje się bardzo dobrze. Na czym polega aterektomia rotacyjna? Wyjaśnia to dr hab. n med. Jan Peruga, który przewodził zespołowi medyków.

- Zabieg wykonywany był w naczyniu wieńcowym z zaawansowanym procesem miażdżycowym, z silnie uwapniałymi zmianami, których nie można poszerzyć z użyciem tradycyjnych cewników balonowych. Do zabiegu wykorzystywany był system ROTAPRO firmy Boston Scientific składający się z cewnika zespolonego z wiertłem w kształcie oliwki, pokryty drobnymi kryształkami diamentów oraz konsoli sterującej, która generuje obrót wiertła z prędkością do 190 tys. obrotów/ min. Dzięki tak wysokim obrotom zmiany miażdżycowe są rozwiercane i kruszone do wielkości mniejszej niż elementy morfotyczne krwi, takie jak krwinki czerwone, i są bezpiecznie wypłukiwane z naczynia - mówi dr hab. n med. Jan Z. Peruga, Kierownik Pracowni Hemodynamiki pod kierownictwem którego zabieg wykonano.

Jak dodaje lekarz zastosowanie tej metody umożliwia skuteczne poszerzenie naczynia wieńcowego, które następnie może być zabezpieczone implantowanym stentem, co utrwala dobry efekt zabiegu. Pacjentką poddaną temu zabiegowi była 79 letnia kobieta z licznymi czynnikami ryzyka choroby wieńcowej, przyjęta do oddziału kardiologicznego Szpitala w Bełchatowie. 

- Pacjentka zdiagnozowana została przez zespół lekarski: lek. Jolantę Macika - Słomczyńską i lek. Natalię Ponińską pod kierownictwem koordynatora oddziału lekarza specjalisty w dziedzinie kardiologii Damiana Grzegorka. Po zabiegu pacjentka czuła się bardzo dobrze, po godzinie od zakończenia operacji była uruchomiona i mogła poruszać się po oddziale - przekazują pracownicy Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie.

Zabieg w Pracowni wykonał Zespół w składzie: dr hab. n med. Jan Z. Peruga – Kierownik Pracowni Hemodynamiki; lic. Sylwia Sujecka – pielęgniarka, mgr Dariusz Byczkowski – koordynator zespołu pielęgniarskiego Marcin Hejduk – technik RTG.

Przypomnijmy, ten zabieg jest kolejnym pionierskim jaki wykonano w nowoczesnej Pracowni Hemodynamiki. W styczniu zespół kardiologów pomógł 65-letniej pacjentce wykonując zabieg walwuloplastyki zastawki aortalnej. Więcej o tym pisaliśmy w artykule >>> To była pierwsza taka operacja w bełchatowskim szpitalu! Lekarze podjęli medyczne wyzwanie: "Zabieg zakończył się sukcesem".

Nowoczesna pracownia - większe możliwości leczenia

Dodajmy przy tym, że możliwość poszerzania medycznych horyzontów z zakresu kardiologii dała lekarzom nowoczesna pracownia. Kardiolodzy zatrudnieni w bełchatowskim szpitalu od października 2023 pracują bowiem w ultra nowoczesnej Pracowni Hemodynamiki. To część Oddziału Kardiologicznego, która powstałą nakładem blisko 8 milionów złotych. Inwestycja się opłaciła, bo w tej chwili Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie w ramach swojej działalności ma już integralne i kompleksowe możliwości opieki kardiologicznej dla pacjentów całego regionu, nie tylko bełchatowskiego.

Pracownia Hemodynamiki dysponuje nie tylko najnowocześniejszym sprzętem do leczenia ostrych i przewlekłych zespołów wieńcowych oraz wad strukturalnych serca, ale pracuje także w doborowych zespole. Kierownikiem Pracowni jest dr hab. n.med. Jan Zbigniew Peruga, który jest związany z kardiologią inwazyjną od ponad 40 lat. Więcej o samej pracowni pisaliśmy w artykule >>> Kardiologia XXI wieku: W bełchatowskim szpitalu ratują serca w nowoczesnych pracowniach hemodynamiki i elektrofizjologii. Zajrzeliśmy do ich wnętrza [Foto]

Foto: Pierwszy zabieg aterektomii rotacyjnej w naczyniu wieńcowych wykonany w Szpitalu Wojewódzkim im. J.Pawła II w Bełchatowie/ mat. szpitala