Bełchatowianie wspólnie czytali „Nad Niemnem”

narodowe_czytanier_nad_niemnem-1602
fot. UM Bełchatów

Przenieśliśmy się nad Niemen. Wszystko dzięki Elizie Orzeszkowej i jej powieści „Nad Niemnem", która stała się bohaterem tegorocznego Narodowego Czytania. Bełchatów ponownie włączył się w tę ogólnopolską akcję. Było klimatycznie i sielsko.

Za nami kolejna bełchatowska odsłona Narodowego Czytania, na które wspólnie z miejską biblioteką zaprosiła mieszkańców prezydent Mariola Czechowska. Tym razem lekturą były fragmenty „Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Mieszkańcy mieli okazję usłyszeć m.in. opis żniw, wieś Bohaterowicze, wesela Elżuni i Franciszka, historię Jana i Cecylii. A czytali je wiceprezydenci Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz i Łukasz Politański, ks. dziekan Zbigniew Zgoda oraz pracownicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bełchatowie. Wszystko działo się w plenerze, dokładnie w parku na os. Budowlanych tuż obok tężni solankowej. Dlatego nie zabrakło ludowej muzyki, tańca w wykonaniu bełchatowskiej grupy Rajka, rekwizytów i przebrań. Wystąpili w nich m.in. uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Bełchatowie.

Narodowe Czytanie promuje polską literaturę

– Przygotowaliśmy taki mały spektakl w pięknej aranżacji nad naszym bełchatowskim „Niemnem". Próbowaliśmy zaaranżować wiejską zagrodę, z wiejskim weselem, ale czytanie przy polskim stole. W związku z tym obok literatury pojawiła się również muzyka i taniec. Tak, by jak najlepiej oddać klimat lat 80. XIX wieku – mówiła Edyta Jasińska, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bełchatowie. – To już dwunasta odsłona Narodowego Czytania. Wszystko po to, aby przybliżyć nam Polakom właśnie naszą polską literaturę, kulturę, obyczaje. Może nie wszyscy sięgają po naszą rodzimą literaturę tego typu. Może przez takie właśnie akcje czytelnicze, ktoś sięgnie po tę lekturę – dodaje dyrektor Edyta Jasińska.

Bierzemy udział w Narodowym Czytaniu, aby pokazać innym mieszkańcom – zarówno starszym, jak i młodszym – jak to, kiedyś wyglądało. Chcemy rzucić takie „młode oko" na te stare czasy. Chcemy też pokazać, że dawna polska literatura jest piękna i warto ją czytać. Dlatego właśnie jesteśmy dziś tutaj na bełchatowskim Narodowym Czytaniu i czynnie bierzemy w nim udział – powiedział Piotr Kołodziejczyk, uczeń III LO im. Adama Mickiewicza w Bełchatowie.

Wiceprezydent Łukasz Politański podkreślał, że Narodowe Czytanie jest potrzebne i cieszy się, że swoją odsłonę tego wydarzenia ma również nasz Bełchatów. – Narodowe Czytanie promuje naszą piękną, polską literaturę, o których warto pamiętać. Stąd jest to wydarzenie niezwykle istotne. Cieszę się, że po raz kolejny zagościło ono także w Bełchatowie. Tradycyjnie staraliśmy się – aranżacją, muzyką, tańcem – oddać ducha czasów, w których toczy się „Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. A przede wszystkim przypomnieć tę powieść, którą większość z nas poznała w latach szkolnych – mówił Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.

Tradycyjnie już podczas Narodowego Czytania można było otrzymać okolicznościową pieczęć. Do mieszkańców trafiły także książki „Nad Niemnem" podarowane przez prezydenta Mariolę Czechowską.

Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych latach Polacy czytali m.in. „Trylogię" Henryka Sienkiewicza, „Lalkę" Bolesława Prusa, „Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego i „Balladynę" Słowackiego. Co roku akcja odbywa się w wielu polskich miastach.

Sponsorem bełchatowskiej odsłony Narodowego Czytania było PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

źródło: UM Bełchatów