Bełchatowianie pamiętali o 42. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność"

Bełchatowianie pamiętali o 42. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność"
Powiat bełchatowski

31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku podpisano Porozumienia Sierpniowe, które dały początek NSZZ „Solidarność". Od ponad czterech dekad, koniec sierpnia jest zawsze czasem świętowaniarocznicy podpisania Porozumień i narodzin pierwszego, niezależnego polskiego związku zawodowego „Solidarność", który przyczynił się do upadku komunizmu i zakończenia zimnowojennego podziału świata.

Wydarzenia te wspominano także w Bełchatowie podczas niedzielnej eucharystii w intencji ludzi pracy. Msza święta została odprawiona w ogrodach parafii farnej na ulicy Kościuszki. To właśnie na jednej ze ścian tej świątyni.znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona „Solidarności". Widnieją na niej słowa: „oddajemy cześć ruchowi związkowemu, który wystąpił w obronie prawdy, godności człowieka obywatela wierny zasadzie „zło dobrem zwyciężaj" wierni tym ideałom".

- Najpierw delegacje złożyły kwiaty, były też okolicznościowe przemówienia. Później odprawiona została msza św. w intencji ludzi pracy w 42. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" i Porozumień Sierpniowych - informują miejscy urzędnicy.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność" powstał 17 września 1980 roku na skutek zawarcia 21 porozumień sierpniowych - Szczecin - Gdańsk - Jastrzębie Zdrój oraz Huta Katowice - 1980 r. Te właśnie postulaty strajkujących wywieszone zostały na bramie Stoczni Gdańskiej. Najważniejsze z nich dotyczyły utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego i zapewnienia prawa do strajku.

Od ogłoszenia żądań stoczniowców do momentu ich podpisania przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i rząd minęło kilka dni. Doszło do tego dokładnie 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku. Ostatecznie rejestracja NSZZ „Solidarność" przez Sąd Najwyższy nastąpiła 10 listopada 1980 roku w Warszawie.

Podpisanie porozumień między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym i powstanie „Solidarności" stało się jednocześnie początkiem przemian ustrojowych w kraju.

Pełne fotorelacje z uroczystości dostępne są w mediach społecznościowych Miasta Bełchatów i Powiatu bełchatowskiego.