Bełchatów wybrał! To już pewne kto będzie prezydentem miasta przez najbliższe 5 lat

Bełchatów wybrał! To już pewne kto będzie prezydentem miasta przez najbliższe 5 lat

Niedzielne głosowanie, 21 kwietnia ostatecznie rozstrzygnęło wyborcze starcia. Dziś przez cały dzień mieszkańcy miast i gmin ponownie wzięli udział w głosowaniu w II turze wyborów samorządowych 2024. Dogrywka była niezbędna w 748 gminach w całym kraju. Druga tura wyborów łącznie dotyczy miast i gmin, w których mieszka 15 mln obywateli, około 12 mln miało prawo oddać dziś głos. Z naszego punktu widzenia nas najbardziej interesują starcia w Łódzkiem. Już mam pewność kto został prezydentem Bełchatowa, choć oczywiście do czasu podania przez PKW danych ze wszystkich komisji, informacje mają charakter nieoficjalny.

To było stracie zaprawionego w bojach samorządowca - piastującej już dwie kadencje prezydent Marioli Czechowskiej z młodym politykiem, który w samorządzie stawiać będzie pierwsze kroki. W ostatnich dwóch tygodniach, kiedy jasnym się stało, że 7 kwietnia to Marjan zdobył większą liczbę wyborców - kampania wyborcza przybrała zdecydowanych rumieńców. 

Przypomnijmy, w I turze, 7 kwietnia mieszkańcy głosowali na prezydenta miasta wybierając spośród trzech kandydatów. Ostatecznie wyborcza stawka ułożyła się w następujący sposób:

  • Mariola Czechowska zdobyła 6 757 głosów, co dało poparcie: 31,97% wyborców
  • Patryk Marjan zdobył 8 108 głosów co dało poparcie: 38,36% wyborców
  • Arkadiusz Rożniatowski zdobył 6 269 co dało poparcie 29,66% wyborców

Jak zagłosował Bełchatów, 21 kwietnia?

Obserwowaliśmy wyborcze starcie w obu sztabach - ubiegającej się o reelekcję prezydent Marioli Czechowskiej i samorządowego nowicjusza Patryka Marjana. Od samego początku, kiedy do sztabów zaczęły spływać informacje przewaga Marjana rosła. Finalnie, po godzinie 22.00 już wszystko było jasne, a poniższe dane uwzględniają informacje z 26 na 28 obwodowych komisji działających w całym mieście. 

  • Mariola Czechowska zdobyła 6 210 głosów co dało poparcie: 37,2 proc
  • Patryk Marjan zdobył 10 478 co przekłada się na 62,8 proc poparcia