Bełchatów: Seria włamań na osiedlach! Złodzieje wchodzą do mieszkań po jeden rodzaj łupów

Bełchatów: Seria włamań na osiedlach! Złodzieje wchodzą do mieszkań po jeden rodzaj łupów
fot. poglądowe/ Policja

Bełchatowska policja apeluje o czujność - w ostatnich dniach w mieście uaktywnili się bowiem włamywacze. Tylko w ciągu jednego dnia mundurowi pracowali na miejscu trzech przestępstw do jakich doszło na Binkowie i Przytorzu. Sposób działania i zaginione mienie we wszyskich przypadkach były te same. Znikało to, co łatwo można było ukryć w kieszeniach, tak by móc bezproblemowo opuścić mieszkanie przez...  balkon. Szczegóły poniżej.

Tylko w minioną niedzielę, 8 stycznia bełchatowscy policjanci pracowali na miejscu trzech kradzieży z włamaniem do mieszkań. Złodzieje ograbili te na parterze bloków na osiedlach Binków i Przytorze. Jak dodają policjanci, we wszystkich tych trzech przypadkach sprawcy do wnętrza mieszkań dostali się pod nieobecność domowników, wyłamując drzwi balkonowe. 

- W zainteresowaniu złodziei była biżuteria, zegarki, pieniądze, a także sprzęt komputerowy. Śledczy na miejscu m.in. wykonali oględziny miejsc zdarzeń, zabezpieczyli ślady kryminalistyczne. Teraz funkcjonariusze prowadzą czynności wykrywcze, zmierzające do ustalenia sprawców tych przestępstw. Apelujemy o zachowanie czujności - przekazuje Iwona Kaszewska z KPP Bełchatów.

Bo to właśnie nasza wzmożona uwaga może w znacznym stopniu uchronić nas przed kłopotami. Policja niezmiennie przypomina, że większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza dokładne rozpoznanie terenu przez włamywacza, który obserwuje nasze zachowanie z zewnątrz. 

- Zwracajmy zatem uwagę na nieznane osoby pojawiające się w okolicy naszych domów i mieszań. Interesujmy się takimi osobami, pytajmy ich, czego szukają. Starajmy się zapamiętać ich wygląd. Zapamiętajmy rejestracje samochodów, co do których mamy podejrzenia. Zwracajmy uwagę, na osoby wypytujące o naszych sąsiadów, np. czy jest w domu, kiedy wraca. Nieuczciwe osoby w ten sposób zbierają informacje, prowadzą rozpoznanie przestępcze - objaśnia Iwona Kaszewska z bełchatowskiej policji.

Jak dodaje, każde, nawet najdrobniejsze spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy późniejszym ustalaniu tożsamości włamywaczy. Zwracajmy też uwagę na hałasy dochodzące z sąsiednich mieszkań. Starajmy się ustalić ich przyczynę, gdyż mogą to być działania przestępców. Pamiętajmy przy tym o właściwym zabezpieczeniu swoich mieszkań, domów, piwnic, garaży. Nasza przezorność i uwaga utrudnia działania włamywaczy. 

I rzecz powtarzana od kilku lat również jak mantra - zdjęciami z wyjazdu pochwalmy się w mediach społecznościowych już po powrocie z urlopu! To co dla nas jest powodem do dumy czy radości dla złodzieja jest niejako zaproszeniem w nasze progi.

Współpracujmy także z naszymi sąsiadami, poprośmy ich aby zwracali uwagę na nasze mieszkania, domy podczas naszej nieobecności, nawet jeżeli wiąże się ona tylko z pójściem do pracy. Pomoc sąsiedzka w takich sytuacjach jest wręcz niezastąpiona. 

W związku z ostatnimi włamaniami bełchatowska policja apeluje do mieszkańców: 

- Jeśli widzicie Państwo podejrzanie zachowujące się osoby, albo pojazdy, które kręcą się wokół waszych mieszkań, domów, a ich zachowanie wzbudzi niepokój, bardzo prosimy o informację do dyżurnego bełchatowskiej policji pod numer telefonu 47 8465 211 lub na numer alarmowy 112. Policjanci sprawdzą każdy sygnał. Prewencyjne wylegitymowanie podejrzanego osobnika może skutecznie zniechęcić do dalszych działań, a w przypadku kradzieży daje w sprawie kolejny trop - dodaje Kaszewska.

Warto wszystkie te rady wziąć sobie do serca, bo zbliżają się ferie i co się z tym wiąże wzmożone podróże - to dla złodziei czas największych "żniw". Pamiętajmy więc: 

  • zamykaj okna i drzwi zawsze kiedy wyjeżdżasz, nawet jeśli to tylko wyjazd na zakupy,
  • pamiętaj, że ważne są dobre relacje z sąsiadami, wyjeżdżając poproś sąsiada aby zwracał uwagę na Twoje mieszkanie, dom,
  • nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi, również tych do pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;
  • zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących,
  • wychodząc z domu pamiętaj o załączeniu urządzeń alarmowych (jeżeli takie są),
  • nie trzymaj dużej gotówki w domu,
  • nie trzymaj w jednym miejscu biżuterii i pieniędzy, pomyśl o oryginalnej skrytce. Warto mieć dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, cenne pamiątki, zegarki, itp.) w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

Poinformuj Policję gdy:

  • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania,
  • usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,
  • zobaczysz nieznajomego, kręcącego się wokół domu, mieszkania sąsiada, albo próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,
  • zauważysz w swojej okolicy w rejonach posesji zaparkowany obcy pojazd, zapamiętaj numery rejestracyjne,
  • podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu, szczególnie jeżeli próbują robić zdjęcia domu i twojej okolicy.