Bełchatów: Ruszyła kwalifikacja wojskowa! W tym roku nowości w pracy komisji

346102040_906400330440202_773281618455336684_n

We wtorek, 9 maja w budynku Starostwa Powiatowego przy ulicy Pabianickiej ruszyła tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Przez blisko miesiąc, do 7 czerwca przed komisją lekarską stanie ponad 600 mieszkańców powiatu. To przede wszystkim 19-letni mężczyźni.Tegoroczna kwalifikacja przewiduje dwie nowości. Jakie? Szczegóły w poniższym artykule. 

Choć od 2009 roku w Polsce nie ma już obowiązkowej służby wojskowej, to osoby, które otrzymały wezwanie na kwalifikację wojskową mają obowiązek stawienia się przed komisją lekarską. Rokrocznie w całym kraju dotyczy toblisko 200 tys. osób. Głównym celem kwalifikacji jest zebranie danych o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego wezwanych. Na tej podstawie określa się zdolności osoby badanej do czynnej służby wojskowej. 

W tym roku badanie przejdą głównie mężczyźni z tzw. rocznika podstawowego, czyli urodzeni w 2004 roku. Wezwania na badania otrzymali również mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy z różnych przyczyn nie mają jeszcze określonej kategorii wojskowej, a także ci, którym w latach 2021 i 2022 przyznano kategorię B, świadczącą o czasowej niezdolności do służby wojskowej w bieżącym roku. Nie zapomniano też o osobach pełnoletnich, które wcześniej zgłosiły gotowość służby żołnierskiej.

Tegoroczna kwalifikacja obejmie w całym powiecie bełchatowskim obejmie 629 mieszkańców - 516 osób z rocznika podstawowego i 113 ze starszych roczników. Największą grupę stawiających się przed komisja stanowią mieszkańcy Bełchatowa, to 282 osoby. 

Ważna informacja jest taka, że w przypadku niemożności stawienia się na badania w wyznaczonym terminie, należy wcześniej poinformować o tym komisję. Wówczas zostanie określony nowy termin oraz miejsce stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Dwie nowości w kwalifikacji wojskowej 2023

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa przewiduje dwie nowości. Pierwsza to ta dotycząca badań psychologicznych. Będę przeprowadzane po raz pierwszy, a ich celem jest określenie przeciwwskazań do służby wojskowej lub ich brak. W ramach nowych zapisów ustawy o obronie ojczyzny, stawiający się przed komisją nie będą otrzymywać książeczek wojskowych, a zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby, a zwierzchni nadzór nad kwalifikacją sprawuje - nie jak dotąd Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji - a Minister Obrony Narodowej.

Powiatowa Komisja Lekarska pracuje w siedzibie Starostwa Powiatowego przy ul. Pabianickiej 34. Badania mieszkańców Bełchatowa rozpoczęły się 9 maja i zakończą się 7 czerwca.