Bełchatów: Pożegnali zimę i jak przystało na tradycję spalili Marzannę! [Foto]

Bełchatów: Pożegnali zimę i jak przystało na tradycję spalili Marzannę! [Foto]
własne, UM Bełchatów

Pożegnali zimę i jak przystało na tradycję spalili Marzannę, ale wcześniej wybrali te najbrzydsze. "Odejdź zimo, witaj wiosno!" tym okrzykiem oficjalnie w naszym mieście zainaugurowano jedną z najbardziej ulubionych pór roku. Dzieci z Bełchatowa bez większych sentymentów utopiły dziś marzannę i pożegnały zimę. Podpalona kukła trafiła do miejscowej Rakówki.

Na samym początku w gwoli wyjaśnienia  - wszystkie kukły będące ucieleśnieniem zimy, po pierwsze nie grzeszyły urodą, a po drugie zostały wykonane z ekologicznych materiałów, które nie szkodzą środowisku. Muzeum Regionalne, które zaprosiło najmłodszych do tradycyjnego pożegnania znienawidzonej pory roku, przy okazji oficjalnego rozpoczęcia wiosny, które nastąpiło w kalendarzu 21 marca rozstrzygnęło konkurs na najbrzydszą Marzannę. 

Jury nie miało łatwego zadania, bo dzieci z bełchatowskich przedszkoli i szkół podstawowych stanęły na wysokości zadania - wykonały blisko 30 kukieł.

- To nie jest łatwy konkurs. Zrobić ładną kukłę to nie problem, ale z brzydką sprawa się komplikuje. Obrady były naprawdę trudne, bo każda z Marzann zasługiwała na miano tej najbrzydszej. Po burzliwych dyskusjach udało nam się jednak dojść do porozumienia i w każdej kategorii wybraliśmy te najmniej urodziwe dzieła – wyjaśnia Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie.

Kategoria I – przedszkola, grupy do 5-latków:

I miejsce:

  • Przedszkole Samorządowe nr 4 w Bełchatowie, grupa III

Wyróżnienia:

  • Przedszkole Samorządowe nr 2 w Bełchatowie, grupa PSZCZÓŁKI
  • Akademia Przedszkolaka Jabłuszko, grupa JEŻYKI
  • Przedszkole Samorządowe nr 3 w Bełchatowie, grupa KRASNOLUDKI

Kategoria II – przedszkola, grupy 6-latków oraz klasy"0":

I miejsce:

  • Przedszkole Samorządowe nr 3, grupa SMERFOLUDKI

Wyróżnienie:

  • Przedszkole Samorządowe nr 5, grupa ZAJĄCZKI

Kategoria III – szkoły podstawowe, klasy 1-3:

I miejsce:

  • Szkoła Podstawowa nr 8, klasa 2c

Wyróżnienia:

  • Szkoła Podstawowa nr 8, klasa1b
  • Szkoła Podstawowa nr 5, klasa 2b
  • Szkoła Podstawowa nr 8, klasa 3a


Autorzy najciekawszych prac zostali nagrodzeni. A po rozstrzygnięciu konkursu jedna z kukieł została podpalona i wrzucona do miejscowej rzeki. Zwyczaj topienia Marzanny ma korzenie w czasach pogańskich, szerzej znany był już w XV wieku. Odnotował go m.in. w swojej kronice Jan Długosz. Dawniej topiono Marzannę - zwaną kiedyś m.in. Śmierteczką - w czwartą niedzielę postu. Co ciekawe dopiero w drugiej połowie XX wieku, ten zwyczaj zaczęto celebrować pierwszego dnia wiosny.

Foto: UM Bełchatów, pełna wersja miejskiej fotorelacji z topienia Marzanny dostępna jest >>> TUTAJ