Bełchatów: Kumulacja roczników i ciasnota w szkołach ponadpodstawowych. Miasto i powiat tworzą dodatkowe klasy!

IIILO_dodatkowa_rekrutacja-4937
UM Bełchatów

W poniedziałek, 25 lipca zakończyła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Tegoroczna, na rok szkolny 2022/2023 jest wyjątkowo trudna, bo... bardzo liczna! Kolejne reformy edukacji spowodowały, że mamy kumulację dwóch roczników. Od września do szkół ponadpodstawowych przyjdzie aż 1,5 rocznika, to uczniowie z 2007 i 2008 r. (w 2014 r. do klas pierwszych poszły siedmiolatki, a także połowa rocznika sześciolatków, urodzonych w miesiącach od stycznia do czerwca). Szkoły prowadzone przez powiat bełchatowski, 25 lipca poinformowały Łódzkiego Kuratora Oświaty o braku wolnych miejsc. We wtorek rozpoczęła się rekrutacja uzupełniająca, a do tej zdecydowano o utworzeniu kolejnych klas - takowe powstaną zarówno w III LO w Bełchatowie prowadzonym przez samorząd miasta Bełchatowa, jak i w dwóch placówkach prowadzonych przez powiat bełchatowski. Rekrutacja uzupełniająca potrwa do 10 sierpnia.

O skali problemu skumulowanego rocznika niech najlepiej zaświadczą liczby, choćby z III Liceum Ogólnokształcącego w Bełchatowie. W "Mickiewiczu" powstanie aż siedem klas pierwszych, czyli o cztery więcej niż pierwotnie planowano. Wyniki naboru pokazały, że chętnych, by uczyć się w III LO jest zdecydowanie więcej niż w latach poprzednich. Tym razem aż blisko 170 absolwentów podstawówek złożyło do tej szkoły swoje "papiery".

Pierwotnie miasto planowało utworzyć 3 klasy pierwsze. Jednak przez wzgląd na duże zainteresowanie miejskim liceum, prezydent Mariola Czechowska zdecydowała, że w Mickiewiczu powstaną jeszcze cztery dodatkowe. W sumie od września będzie działać siedem oddziałów, w których uczyć się będzie około 170 osób.

- Cieszę się, że tak wielu tegorocznych ósmoklasistów, jako swój pierwszy wybór, zadeklarowało właśnie nasze miejskie liceum. To jedyna szkoła ponadpodstawowa, którą prowadzimy. Dokładamy wszelkich starań, by Mickiewicz był szkołą przyjazną, otwartą, z indywidualnym podejściem do ucznia – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. – By dać szansę każdemu, kto wybrał III Liceum Ogólnokształcące, zdecydowałam, aby utworzyć dodatkowe klasy pierwsze. Wszystko z myślą o naszych uczniach, bo dzieci to najlepsza inwestycja – dodaje prezydent Mariola Czechowska.

Utworzone klasy będą mieć różne profile Wśród nich, m.in. mistrzostwa sportowego, psychologiczno-społeczna, integracyjna, humanistyczno-językowa, informatyczno-geograficzna czy ratownictwa medycznego, która cieszyła się największym zainteresowaniem.

Ciasno też w powiecie, starostwo reaguje

Podobna sytuacja z ilością ósmoklasistów, którzy próbowali się dostać do szkół była w powiecie bełchatowskim. We wtorek, 26 lipca Zarząd Powiatu w Bełchatowie wyraził zgodę na utworzenie jednego dodatkowego oddziału w Szkole Branżowej I stopnia Nr 1 w Zespole Szkól Ponadpodstawowych Nr 1 Bełchatowie oraz jednego dodatkowego oddziału w Szkole Branżowej I stopnia w Zespole Szkól Ponadpodstawowych Zelowie. W wyniku powyższej decyzji w Szkole Branżowej I stopnia Nr 1 w ZSP Nr 1 w Bełchatowie powstaną 4 oddziały:

  • 2 oddziały 30 osobowe w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych,
  • 1 oddział 32 osobowy w zawodzie elektryk,
  • 1 oddział 32 osobowy łączony: elektryk (20) i monter sieci i instalacji sanitarnych (20).

Ogólnie w Szkole Branżowej I stopnia Nr 1 w ZSP 1 jest jeszcze 20 wolnych miejsc. Natomiast w Szkole Branżowej I stopnia w ZSP w Zelowie powstaną 2 oddziały:

  • 1 oddział 30 osobowy w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych,
  • 1 oddział 30 osobowy wielozawodowy.

Ogólnie Szkoła Branżowa I stopnia w ZSP w Zelowie dysponuje 13 wolnymi miejscami.

Kandydaci, którzy nie zostali przyjęci do żadnej szkoły, mogą wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej na wolne miejsca. Z pełną listą szkół ponadpodstawowych dysponującymi wolnymi miejscami można się zapoznać stronie Kuratorium Oświaty w Łodzi.

Lista kandydatów zakwalifikowanych w wyniku rekrutacji uzupełniającej zostanie ogłoszona 11 sierpnia.