Bełchatów: Dom Dziecka oficjalnie otwarty! Najmłodsi już nie mogą się doczekać przeprowadzki [Foto]

Bełchatów: Dom Dziecka oficjalnie otwarty! Najmłodsi już nie mogą się doczekać przeprowadzki [Foto]

Po dwóch latach budowy dziś oddano do użytku nowy budynek Domu Dziecka. Podopieczni ośrodka przeprowadzą się do niego za tydzień, ale już jasno podkreślają, że nie mogą się tego momentu doczekać. I trudno się dziwić, z przestarzałej placówki zlokalizowanej do tej pory w odległej Dąbrowie Rusieckiej przeniosą się do komfortowego i nowoczesnego miejsca, które z pewnością daje dużo większe poczucie intymności i domowego ciepła. 

Dziś w obiekcie przy ulicy Czaplinieckiej 94 odbyło się uroczyste oddanie Domu Dziecka do użytku. Wszystko jest już gotowe do zamieszkania - pokoje są posprzątane i wyposażone, nawet łóżka są już posłane. Teraz najmłodszych czeka przeprowadzka do nowych szkół i kiedy te formalności uda się podopinać 14 dzieciaków zamieszka w Bełchatowie.

Obiekt o powierzchni użytkowej 470 metrów kwadratowych wybudowano z zastosowaniem nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań. Do dyspozycji dzieci jest siedem niezależnych pokoi, każdy z własną łazienką. Jest też salon wypoczynkowy dla wszystkich mieszkańców domu, pokój odwiedzin, jadalnia, miejsce na przygotowanie posiłków i zaplecze biurowo – socjalne.

- Samorząd powiatu, odpowiedzialny za tę placówkę, czynił wiele starań, by warunki życia jej mieszkańców były jak najlepsze – przypomniała starosta Dorota Pędziwiatr dodając: - Niestety, potencjał i stan tej nieruchomości nie pozwalał na zbyt wiele, dlatego decyzja o powstaniu nowej siedziby Domu Dziecka była jak najbardziej słuszna.

Nie bez znaczenia jest także nowa lokalizacja Domu Dziecka. Nowo otwarta siedziba mieści się przy ul. Czaplinieckiej,  w sąsiedztwie kilku szkół ponadpodstawowych i Powiatowego Centrum Sportu, które dysponuje krytą pływalnią, boiskiem, kortami tenisowymi, a zima lodowiskiem. To z pewnością będzie wpływało na uatrakcyjnienie wolnego czasu dla podopiecznych, którzy do tej pory mieszkali w odległej Dąbrowie Rusieckiej, praktycznie na styku powiatu bełchatowskiego i wieluńskiego.

Inwestycja została zrealizowana przez Samorząd Powiatu Bełchatowskiego dzięki środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wynoszącym 2 miliony 600 tysięcy złotych. Wartość całego przedsięwzięcia to kwota 3 mln 200 tys. zł. Poza RFIL środki na powstanie nowego Domu Dziecka pochodziły także z budżetu Powiatu Bełchatowskiego. Dofinansowanie na zakup wyposażenia placówki w meble i sprzęt AGD przekazały samorządy wszystkich gmin powiatu bełchatowskiego oraz Fundacja PGE.

- Za to wsparcie gorąco państwu dziękuję. Myślę, że możemy być dziś radośni i dumni, że wspólnym wysiłkiem powstał piękny, przestronny, nowoczesny i wygodny Dom Dziecka w Bełchatowie – zwróciła się do gości starosta Dorota Pędziwiatr.

Starosta wyraziła nadzieję, że w nowym obiekcie dzieci będą czuć się komfortowo, w pełni wykorzystają potencjał jego otoczenia i szybko zaaklimatyzują się w Bełchatowie. Wychowankowie, z którymi mieliśmy okazję porozmawiać, a którzy już od kilku dni uczestniczą w przeprowadzce, zgodnie przyznają, że w nowym budynku, jest tak ślicznie i domowo, że już nie mogą się doczekać, aż tu zamieszkają.

Podczas krótkiego briefingu prasowego, głos zabrali także senator Wiesław Dobkowski i Jacenty Pajkert, dyrektor Centrum Administracyjnego do Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bełchatowie, którzy podkreślali, że dzieci w końcu mają warunki na miarę XXI wieku – takie, które pozwolą wejść im godnie w dorosłe życie.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali starosta Dorota Pędziwiatr wraz z wychowanką Maritą oraz dyrektorem Jacentym Pajkertem i senatorem Wiesławem Dobkowskim. Obiekt poświęcił ksiądz kanonik Janusz Moskała. Wydarzenie osłodził dodatkowo poczęstunek tradycyjnym tortem, a zaproszeni goście mieli możliwość zwiedzenia obiektu.