wersja testowa serwisu

Nowy rok szkolny w Bełchatowie, jak będzie wyglądać? Wiceprezydent Łukasz Politański: "zachowajmy spokój i rozwagę"

SP5_pracownia-8938
UM Bełchatów

NIeuchronnie wakacje zbliżają się do końca. Na letni wypoczynek pozostało jeszcze dwa tygodnie. 1 września do bełchatowskich miejskich szkół i przedszkoli wróci ponad 5 tys. uczniów oraz przedszkolaków. A jak będzie wyglądała organizacja pracy w placówkach? Nasze placówki są przygotowane na nowy rok szkolny. Zrobiliśmy wszystko, aby zarówno dzieci, jak i pozostali pracownicy czuli się w nich bezpiecznie – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa odpowiedzialny między innymi za sprawy oświaty.

O tym, że nowy rok szkolny i jego rozpoczęcie budzi sporo emocji pisaliśmy już na początku sierpnia, kiedy Ministerstwo Edukacji oficjalnie wydało wytyczne na nadchodzące miesiące nauki. Szerzej o tym można przeczytać w artykule >>>  Jak będzie wyglądać powrót do szkół we wrześniu 2021? Już wiemy! MEN ogłosiło wytyczne dla szkół!

Jak zaznaczają pracownicy bełchatowskiego magistratu, wzorem lat ubiegłych, wmiejskich placówkach oświatowych wakacje to czas wytężonej pracy. Ostatnie tygodnie wykorzystano na remonty, naprawy, a także gruntowne sprzątanie. W sierpniu, pracownicy magistratu wraz ze strażą miejską i policją sprawdzą pod kątem bezpieczeństwa otoczenie wszystkich miejskich placówek oświatowych. Kontrolowane będzie m.in. oznakowanie, plany ewakuacji, ogrodzenia boisk. Wszystko po to, aby wraz z pierwszym dzwonkiem uczniowie mogli wrócić do bezpiecznych i dobrze przygotowanych szkół.

- Przed nami kolejny rok szkolny w reżimie sanitarnym. Uczniowie, a także pracownicy placówek oświatowych nie muszą się jednak obawiać. Obowiązywać będą bowiem takie same zasady, jak przed wakacjami. Na ten moment ani Ministerstwo Edukacji i Nauki, ani sanepid nie wprowadzili żadnych dodatkowych restrykcji – tłumaczy Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa. – Myślę, że większość z nas przyzwyczaiła się już do funkcjonowania w dobie epidemii. Uczniowie dobrze wiedzą, jakie czekają na nich zalecenia i czego muszą się spodziewać. Nie ukrywam, że chcielibyśmy, aby dzieci przez cały rok szkolny mogły uczyć się stacjonarnie. To dla nich najlepsze rozwiązanie. Nasze zdrowie jest jednak równie ważne. Dlatego jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Czy to będzie nauczanie zdalne, czy hybrydowe, będziemy robić wszystko, aby uczniowie mieli zapewnioną edukację na jak najwyższym poziomie – dodaje wiceprezydent Łukasz Politański.

Inne godziny przerw, osobne wejścia dla poszczególnych klas, zajęcia w jednej sali lekcyjnej, noszenie maseczek w częściach wspólnych – to tylko część zasad sanitarnych, jakie będą obowiązywać także w tym roku. 

- Nauczyciele i dyrekcja będą o tym wszystkim przypominać już 1 września. Ze swojej strony proszę zarówno dzieci, jak i rodziców i opiekunów, aby zachowali spokój i rozwagę, a także by stosowali się do wszystkich wytycznych. Mowa tu choćby o przyprowadzaniu dzieci do szkoły. Najlepiej będzie pozostawić pociechę pod opieką nauczyciela zaraz przy wejściu. Jest to bardzo ważne, bowiem im mniej osób postronnych w szkole, tym bezpieczniej dla uczniów i pracowników. Równie ważne jest to, by nie posyłać na lekcje dzieci z objawami chorobowymi, jak np. katar, kaszel, podwyższona temperatura – podsumowuje wiceprezydent Łukasz Politański.