Będą kolejne narodziny! W Elektrowni Bełchatów para sokołów wędrownych oczekuje na pisklęta [Foto]

Będą kolejne narodziny! W Elektrowni Bełchatów para sokołów wędrownych oczekuje na pisklęta [Foto]
PGE GiEK

Sokoły wędrowne po raz kolejny zamieszkały w Elektrowni Bełchatów należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Na drugiej galerii nawęglania zaobserwowano gniazdo, a w nim cztery jaja. Od 2019 roku sokoły wędrowne regularnie wybierają na miejsce bytowania wysokie obiekty przemysłowe bełchatowskiej elektrowni. 

Sokoły wędrowne zadomowiły się w bełchatowskiej elektrowni w 2019 r. Para ptaków osiadła wówczas na galerii nawęglania jednego z trzynastu bloków energetycznych, na wysokości 75 metrów. Od tego czasu w Elektrowni Bełchatów przyszło na świat aż 13 piskląt sokoła wędrownego. 

- W tym roku, tak jak w poprzednich latach, para sokołów oczekuje tu na swoje potomstwo, wysiadując cztery jaja. Młode sokoły powinny wykluć się za około miesiąc i wtedy zostaną zaobrączkowane. Sokół wędrowny jest jednym z najrzadziej występujących gatunków ptaków drapieżnych w Polsce, który zagrożony jest wyginięciem. Grupa PGE od 21 lat aktywnie działa na rzecz odtworzenia jego populacji w Polsce - przekazuje Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Od lat ptaki te darzą obiekty PGE wyjątkową sympatią. Ich gniazda znajdują na kominach Elektrowni Dolna Odra oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzięki zamontowanym kamerom można obserwować je na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu. Obserwacja życia sokołów wędrownych cieszy się ogromną popularnością i jest okazją do rozpowszechniania wiedzy na temat działań, związanych z odbudową populacji tego gatunku ptaków.

Źródło: Departament Komunikacji PGE GiEK