Bardzo wysokie zagrożenie pożarowe w lasach Łódzkiego! Wystarczy iskra, by wywołać katastrofę

Bardzo wysokie zagrożenie pożarowe w lasach Łódzkiego! Wystarczy iskra, by wywołać katastrofę
IMGW/Pixabay

W lasach całego Łódzkiego regionu jest sucho, jak pieprz! Efekt? Na przeważającej części województwa zagrożenie pożarowe w lasach osiągnęło praktycznie najwyższy poziom, nieco lepsza sytuacja jest w południowo - wschodnich powiatach, choć i tam przy średnim zagrożeniu pożarowym, sytuacja daleka jest od ideału. Leśnicy apelują o szczególną rozwagę w lasach i wyczulają, że przy takich wartościach wilgotności ściółki wystarczy przysłowiowa iskra, by wywołać pożar.

Zagrożenie pożarowe w polskich lasach rośnie z powodu bezopadowej i słonecznej pogody – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Od kilku dni na przeważającej części Polski jest ono określane jako wysokie. 

- Brak albo jedynie lokalne opady w ostatnich dniach spowodowały wzrost zagrożenia pożarowego do wysokiego w niemal w całym kraju – czytamy we wpisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w mediach społecznościowych.

Leśnicy apelują i proszą, aby zachować ostrożność i pod żadnym pozorem nie używać otwartego ognia w lesie i w jego najbliższym otoczeniu. W lasach nie wolno np. rozpalać ognisk, korzystać z grilla poza wyznaczonymi do tego miejscami. Nie należy także palić tytoniu poza miejscami utwardzonymi bądź przeznaczonymi do pobytu ludzi.

Leśnicy podkreślają, że każdy nieprzemyślany ruch człowieka, może się w tej sytuacji okazać katastrofalny dla przyrody. Choć, dodajmy też wyraźnie, że człowiek w lesie może być też jej sprzymierzeńcem - wystarczy, że w przy zauważeniu choćby najmniejszego zalążka ognia alarmować służby. Wystarczy wybrać numer 998 lub 112 i powiadomić o pożarze.

Pamiętajmy też, że w przypadku konieczności ucieczki przed rozprzestrzeniającym się pożarem, zasadą jest uciekanie w stronę krańca lasu, pod wiatr, a nie z wiatrem.

W połowie maja rzecznik Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że w tym roku odnotowano 748 pożarów w lasach. Tylko w dwóch pierwszych tygodnia maja doszło do 348 pożarów. W tym roku lasy najczęściej płonęły w województwie mazowieckim (201 pożarów), zachodniopomorskim (76), pomorskim (66) i świętokrzyskim (60).