Barbórkowe wizyty u najmłodszych! Górnicy opowiadają dzieciakom o swojej pracy i tradycjach [Foto]

kafel

Barbórkową tradycją od dekad są górnicze odwiedziny w szkołach i przedszkolach całego regionu. Pracownicy bełchatowskiej kopalni w okresie swojego święta spotykają się z najmłodszymi mieszkańcami, by opowiadać o górniczej pracy. 

To inspirujące spotkania dla dwóch stron, najmłodsi mają okazję z bliska przyjrzeć się odświętnemu umundurowaniu, zapytać o to jak przebiega praca w kopalni i skąd w ogóle bierze się węgiel. Z kolei górnicy niejednokrotnie są przez maluchy zaskakiwani nieoczekiwanymi pytaniami! 

- Lubię te spotkania, bo bywają naprawdę zabawnie nieprzewidywalne. Z drugiej strony sam przypominam sobie, kiedy to ja siedziałem na sali gimnastycznej w SP 8 i z zazdrością przyglądałem się górnikowi, który przychodził do nas z wizytami. Pamiętam, że ogromne wrażenie na mnie wywołały te złote guziki w mundurze i wtedy marzyłem, by samemu zostać górnikiem. Jak widać marzenie się spełniło i dziś dalej, kolejne pokolenie pracowników naszej kopalni kontynuuje tą sympatyczną tradycję - mówi Waldemar Stawowczyk, górnik, który dziś odwiedził kilka przedszkolnych grup z Akademii Przedszkolaka "Jabłuszko". 

Rzeczywiście o tradycji i to już ponad 40-letniej spokojnie można mówić. Waldemar Stawowczyk dodaje, że choć nie brakuje czasem opinii, ze takie wizyty mogą trącić "poprzednim systemem", to on sam jest zdania, że to ważne, by przekazywać kolejnym pokoleniom wiedzę o górniczych tradycjach.

- Jesteśmy od wielu lat związani z górnictwem, to kopalnia i elektrownia ukształtowały nasze miasto i region. Te maluchy najprawdopodobniej już nie będą pracować w kopalni czy w elektrowni w takim kształcie w jakim dziś je znamy. Ich zawodowe życie, jeśli będzie związane z przemysłem, to na pewno tym w nowoczesnych technologiach, nie można jednak odciąć się od dziedzictwa, które przez dziesięciolecia wpływało na Bełchatów i go stworzyło - dodaje górnik. 

I patrząc na miny maluchów, które w sali przedszkolnej dziś gościły górniczego gościa nie sposób odnieść wrażenia, że takie wizyty im się po prostu podobają! Na przestrzeni najbliższych dni górnicy z PGE GiEK odwiedzą łącznie kilkanaście szkół i przedszkoli, nie tylko w Bełchatowie, ale i całym regionie.