Najważniejsze wideo w ebe24

43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Bełchatowianie oddadzą hołd walczącym o wolną Polskę

T-55A_Martial_law_Poland
J. Żołnierkiewicz -www.solidarnosc.gov.pl, Domena publiczna

43 lata temu, 13 grudnia 1981 r., władze komunistyczne wprowadziły w Polsce stan wojenny. W rocznicę tych wydarzeń tradycyjnie odbędą się miejskie uroczystości, podczas których bełchatowianie oddadzą hołd walczącym o wolną Polskę.

Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim. Na ulice wyjechały tysiące czołgów i wozów bojowych. Wprowadzono godzinę milicyjną, a także przepustki przy opuszczaniu miejsca stałego zamieszkania. W radiu i telewizji działał tylko jeden program, ograniczono również nakład gazet. Ogłoszony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny zaowocował internowaniem działaczy opozycji antykomunistycznej. Tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie. 

Wprowadzony 13 grudnia 1981 r. stan wojenny jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski. Skutkował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych.

Miejskie uroczystości – rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Od tych wydarzeń, w tym roku mija już 43 lata. Miasto tradycyjnie przygotowało uroczystości rocznicowe. Wspólnie zapraszają na nie Patryk Marjan, prezydent Bełchatowa, parafia pw Zesłania Ducha Świętego na os. Przytorze oraz Region Piotrkowski NSZZ Solidarność.  

Obchody odbędą się w piątek 13 grudnia przy parafii na os. Przytorze. Najpierw o godz. 17:45 pod pomnikiem upamiętniającym ofiary stanu wojennego, który znajduje się właśnie przy parafii na os. Przytorze, delegacje złożą kwiaty. Później, o godz. 18:00 – także w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego – kapłani odprawią mszę św. w intencji Ojczyzny.

Organizatorzy, do udziału w uroczystościach, zapraszają również poczty sztandarowe szkół, zakładów pracy, związków zawodowych oraz stowarzyszeń.