37-latek odnaleziony w zaroślach w centrum Bełchatowa. W ciągu ostatniej doby podobnych interwencji było kilka. Policja z apelem do mieszkańców

policja_napis_noc

Okres jesienno - zimowy to czas, w którym osoby bezdomne, samotne, niezaradne życiowo, ale tez i nadużywające alkoholu narażone są na utratę zdrowia i życia. Spadek temperatur, szczególnie w porze nocnej, może spowodować wychłodzenie organizmu, prowadzące w skrajnych przypadkach do śmierci.

Policjanci wielokrotnie interweniują wobec osób narażonych na wychłodzenia. W ramach codziennej służby mundurowi prowadzą działania prewencyjne, aby zapobiec ewentualnym tragediom z udziałem osób narażonych na wychłodzenia, wśród których znajdują się osoby bezdomne, w podeszłym wieku i nietrzeźwe, ale pamiętajmy, że pomóc może każdy z nas. Czasem wystarczy tylko jeden telefon...

I właśnie do takiego zdarzenia doszło ostatnio w centrum Bełchatowa. Na ulicy 1-go Maja bełchatowski policjanci interweniowali wobec 37-latka, które leżał w zaroślach. Szczęśliwie dla niego, późnym wieczorem został odnaleziony przez przypadkowego przechodnia, który zadzwonił na numer alarmowy. Okazało się, że mężczyzna był w stanie silnego upojenia alkoholowego. Miał w organizmie blisko 4 promile alkoholu. 

- Tylko ostatniej doby mundurowi interweniowali 3-krotnie wobec takich osób. Jedna osoba została zatrzymana do wytrzeźwienia, pozostali zostali odwiezieni pod opiekę rodziny - przekazuje nadkom. Iwona Kaszewska z KPP Bełchatów i dodaje: - Policjanci i strażnicy miejscy interweniowali również dzięki rekcji mieszkańców, którzy dzwonili na numer alarmowy informując o osobach, które znajdują się w okolicznościach mogących zagrażać ich życiu. Dziękujemy za takie zgłoszenia. Apelujemy jednocześnie do wszystkich o reakcję na widok leżącego na ziemi czy ławce człowieka. Nie pozostawiajmy ich samych sobie. Szczególnie teraz kiedy warunki pogodowe mogą doprowadzić do bardzo szybkiego wychłodzenia organizmu.

Policjanci przypominają też, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w swoim katalogu potencjalnych zagrożeń ma kategorię: „Osoba bezdomna wymagająca pomocy", dzięki czemu można wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. 

- Zachęcamy do korzystania z tej pomocnej społeczeństwu aplikacji. Pamiętajmy jednak, że w przypadku pilnej interwencji należy dzwonić na numer alarmowy 112, bądź do właściwej jednostki policji. Nie bądźmy obojętni na ich trudną sytuację. Wystarczy zwrócić uwagę na osoby siedzące na ławkach, na przystankach, przebywające na terenach ogrodów działkowych, czy znajdujące się w innych miejscach lub sytuacjach zagrażających ich zdrowiu - dodaje Kaszewska. 

Swoją mrówczą pracę w tym zakresie wykonują także dzielnicowi oraz policjanci Prewencji w trakcie codziennej służby patrolując teren miasta. Mundurowi wskazują osobom bezdomnym miejsca, gdzie można otrzymać wsparcie. Nie zmienia to jednak faktu, że i postawa obywatelska znacząco podnosi poziom skutecznej pomocy. Bądźmy więc czujnii zainteresujmy się osobami, które z uwagi na swój wiek, stan zdrowia, bezdomność lub nietrzeźwość mogą być narażone na działanie niskich temperatur. Nie przechodźmy obojętnie obok takiego człowieka. 

- Ta pomoc nic nie kosztuje, a może ocalić czyjeś życie. Ważne jest, aby każdy z nas, szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym był wrażliwy na osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nasza właściwa reakcja może uratować komuś życie! Jeśli na zewnątrz panują niekorzystne warunki atmosferyczne i występuje realne zagrożenie czyjegoś życia – niezwłoczne zadzwońmy na numer 112 - apeluje nadkom. Iwona Kaszewska

W okresie od 1 listopada 2022 r. do 31 marca 2023 r. na terenie całej Polski zarejestrowano 28 zgonów osób z powodu wychłodzenia organizmu.