Kilkanaście milionów złotych na remont szpitala im. M. Kopernika w Łodzi

_ADA0203
fot. Adam Staśkiewicz

Będzie nowocześnie, specjalistycznie i komfortowo. Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala im. M. Kopernika w Łodzi przechodzi gruntowną modernizację. Remontowane jest także zaplecze operacyjne. Prace zakończą się jeszcze w tym roku. Koszt projektu to ponad 19 milionów złotych, z czego ponad 15,5 mln złotych to pieniądze pozyskane w ramach RPO WŁ. Uchwałę w sprawie dofinansowania podjął Zarząd Województwa Łódzkiego.

- Zdrowie i życie są najważniejsze. Dlatego samorząd województwa łódzkiego dąży do tego, by zapewnić mieszkańcom naszego regionu najwyższą jakość opieki - podkreśla Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. - Szpital im. M. Kopernika w Łodzi to miejsce, gdzie pacjenci otrzymują kompleksową i wysokospecjalistyczną pomoc. Dlatego tak ważne są modernizacje i inwestycje w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, dostosowany do najwyższych standardów.

W szpitalu pojawi się 6 nowych stanowisk intensywnej terapii oraz 54 specjalistycznych urządzeń dla pacjentów wymagających zabiegów chirurgicznych oraz natychmiastowej i intensywnej opieki medycznej. Aparatura będzie służyć pacjentom m.in. po udarach, zawałach, urazach wielonarządowych, wypadkach drogowych, kolejowych i innych nieszczęśliwych zdarzeniach losowych. Skorzystają z niej pacjenci operowani w ramach zabiegów planowych, ostrych dyżurów oraz wszyscy, którzy z powodu ciężkiego stanu bądź powikłań trafili na OAIT.

- Nasz oddział to serce całego szpitala - mówi dr n. med. Bogusław Sobolewski, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala im. M. Kopernika w Łodzi. – Dzięki remontowi zwiększy się liczba łóżek, z 19 do 26 i będziemy mogli przyjmować więcej pacjentów oraz zapewnić im komfortowe warunki leczenia. Wreszcie możemy dopasować serce szpitala do jego potrzeb. Warto podkreślić, że jesteśmy centrum urazowym i centrum leczenia udarów dla całego województwa.

To już kolejna inwestycja w Szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi w tym roku. W październiku zakończyła się rozbudowa głównego budynku szpitala. Koszt tej inwestycji to 55 milionów złotych. W nowym budynku powstała część diagnostyczno - medyczna, nowoczesna izba przyjęć z systemem kolejkowym, 14 gabinetów specjalistycznych oraz 4 gabinety zabiegowe. Pacjenci mają do dyspozycji indywidualne pokoje na rozmowy z lekarzami, a to jest niezwykle istotne dla chorych onkologicznie. Rozbudowany został budynek szpitalnej apteki. Powstały dwie pracownie: cytostatyków oraz żywienia pozajelitowego.

W sierpniu natomiast zakończyła się modernizacja Wojewódzkiej Przychodni Rehabilitacyjnej przy szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi. Powstały nowe sale do ćwiczeń. Przebudowa kosztowała 11 mln zł. Wcześniej przychodnia przyjmowała ponad 200 pacjentów dziennie, teraz będzie mogła przyjąć nawet 300. Ta rozbudowa to fragment wielkiego projektu, jakim jest „Rozbudowa Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi w oparciu o koncentrację działań z zakresu profilaktyki onkologicznej, onkologii klinicznej, onkologicznych ośrodków satelitarnych oraz przekształcenie Szpitala w Wojewódzkie Centrum Onkologii". Cała inwestycja to ponad 110 mln zł.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi