19 lat temu odszedł od nas Jan Paweł II. Dziś Polacy będą wspominać Papieża

19 lat temu odszedł od nas Jan Paweł II. Dziś Polacy będą wspominać Papieża
belchatow.pl

Dla wielu katolików, nie tylko z Polski, 2 kwietnia 2005 roku na zawsze zapadnie w pamięć - to właśnie tego dnia, o 21.37 na zawsze odszedł św. Jan Paweł II. Dziśprzypada 19. rocznica śmierci Karola Wojtyły. W wielu miastach Polacy będą wspominać naszego Papieża, nie inaczej będzie w Bełchatowie.

Tradycyjnie w rocznicę śmierci tak, jak 2 kwietnia 2005 roku bełchatowianie spotkają się o 21.00 przy pomniku na ul. Kościuszki na czuwaniu i wspólnej modlitwie.

Św. Jan Paweł II był myślicielem i filozofem, człowiekiem kultury i sztuki, poetą, aktorem i miłośnikiem gór. Zasłynął jako niestrudzony pielgrzym, władający wieloma językami oraz inspirator przemian na świecie. Jego trwający 27 lat pontyfikat obfitował w szereg podróży - podliczono, że w czasie swojej posługi wszystkie papieskie podróże zagraniczne to łącznie 1 mln 700 tys. pokonanych kilometrów, co odpowiada ponad 42-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika!  

Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich i 43 listy apostolskie. W trakcie swojej obecności w Stolicy Piotrowej mianował 232 kardynałów, kanonizował 478 świętych (w tym 9 Polaków oraz dwóch świętych związanych z Polską), beatyfikował 1318 błogosławionych. 

Szczególny obywatel dla bełchatowian

Jan Paweł II był i jest szczególnie bliski mieszkańcom Bełchatowa. Bełchatowianie dali temu wyraz kilkakrotnie, w październiku 2003 roku na kawie Uchwały Rady Miejskiej w Bełchatowie, Jan Paweł II został Honorowym Obywatelem naszego miasta, a od czerwca 2012 roku jest Patronem Bełchatowa. W Bełchatowie nie brakuje też miejsc, w których została upamiętniona postać Papież – Polaka. Pomnik w centrum miasta, popiersie na skwerze, nazwa szpitala, murale - na budynku przy ulicy Pabianickiej i na ścianie trybuny na stadionie GKS-u.

Karol Wojtyła zmarł 2 kwietnia 2005 roku. 6 lat później, 1 maja 2011 roku Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym, zaś 24 kwietnia 2014 roku - świętym kościoła katolickiego. Jan Paweł II zmarł w wieku 84 lat.