wersja testowa serwisu

Został miesiąc wakacji, jak spędzić ten czas w Bełchatowie? Miejskie placówki kultury mają ciekawą ofertę!

mbp_warsztaty_malownie_na_szkle-4844
UM Bełchatów

Przed nami jeszcze miesiąc wakacyjnego odpoczynku. Na dzieci i młodzież, które spędzają sierpień w mieście czeka sporo ciekawych zajęć, warsztatów i sportowych wydarzeń. Sprawdźcie, co na ten czas przygotowało miasto i miejskie placówki.

Sierpień w Miejskim Centrum Kultury

3 sierpnia Miejskie Centrum Kultury zaprasza na warsztaty „Wspomnienie wakacji w żelowej świecy". Ci, którzy wezmą w nich udział będą tworzyć żelowe świece, w których zamknięte zostaną np. gwieździste niebo, kamienne nadmorskie plaże i wiele innych wakacyjnych wspomnień. Od 9 do 13 sierpnia MCK proponuje wspólne muzykowanie, czyli „Jam Session" i otwartą sesję nagraniową. Na 16-18 sierpnia oraz 27 sierpnia zaplanowane są zajęcia ceramiczne „Ogród sztuk", każdego roku cieszą się sporą popularnością. Będzie też okazja, aby zamienić się w naukowca. Podczas zajęć „Tajemniczy mikroświat" młodzież pozna budowę i działanie mikroskopu biologicznego oraz parametry, funkcje i oprogramowanie cyfrowych kamer mikroskopowych. Na 16 i 20 sierpnia MCK przygotował darmowe seanse w kinie Kultura. Wakacyjne zajęcia zwieńczy gra miejska „Ale objazd", która ma się odbyć 29 sierpnia. Gra przeznaczona jest dla mieszkańców Bełchatowa i okolic, którzy połączą się w grupy liczące maksymalnie 4 osoby (może to być rodzina lub grupa przyjaciół). Gracze będą wykonywać zadania, szukać odpowiedzi na zagadki i zdobywać punkty. Liczy się tu również niebanalny strój – dodatkowo punktowane będzie oryginalne przebranie dla całej drużyny. Aby zgłosić swoje uczestnictwo należy wypełnić kartę zgłoszeniową oraz oświadczenie (do pobrania na stronie https://www.mckbelchatow.pl/ i przesłać je na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 24.08.2021 r. Na uczestników gry miejskiej czekają nagrody ufundowane przez Sponsorów - Księgarnię EUREKA oraz Wydawnictwo Aleksander.

Zajęcia przygotowane przez MCK skierowane są do różnych grup wiekowych. Dlatego, by szczegółowo poznać ofertę wakacyjnych zajęć, a także dowiedzieć się, kiedy trzeba się zapisać i ile kosztują konkretne zajęcia – najlepiej wejść na stronę placówki: mckbelchatow.pl.

Warsztaty w Muzeum Regionalnym

„Fascynujący świat roślin" to pierwsze z zajęć, jakie na sierpień przygotowało bełchatowskie muzeum. Warsztaty, podczas których uczestnicy przygotują własne apteczki z leczniczymi roślinami, będą się odbywać od 2 do 4 sierpnia. Kolejne propozycje „Co ty pleciesz?" i „W kuchni malowane" – to zajęcia tematycznie związane z rękodzielnictwem. Podczas pierwszych dzieci poznają podstawy sztuki tkackiej. Wszystko po to, by na krosienkach tkackich stworzyć własne makatki z kolorowych włóczek. Na warsztaty placówka zaprasza od 9 do 12 sierpnia. Z kolei „W kuchni malowanie" to zdobienie drobnych narzędzi kuchennych – takich, jak: deseczki, łyżki, widelce – w tradycyjne wzory inspirowane ludowymi haftami oraz wycinankami. Zajęcia zaplanowane są od 16 do 18 sierpnia.

Każde z muzealnych spotkań będzie trwać godzinę. Skorzystać z nich mogą dzieci mające 6 i więcej lat. Koszt od osoby to 5 zł. Co ważne placówka zapewnia wszystkie materiały, jakie będą potrzebne. Zapisywać można się telefonicznie pod numerem: 44 633 11 33 lub osobiście w sekretariacie placówki. Więcej szczegółów na stronie: muzeum.belchatow.pl.

W bibliotece wspólne czytanie i malowanie

Do końca tygodnia, czyli 6 sierpnia biblioteka zaprasza na zajęcia „Malowane na szkle". Jak wskazuje sama nazwa, podczas warsztatów dzieci będą dekorować swoimi rysunkami słoiczki, wazony i inne szklane produkty. Spotkania skierowane są do bełchatowian w wieku 8-14 lat. Z kolei 24 i 28 sierpnia Filia nr 4 zaprasza na „Czytanie na zielonym dywanie". Będzie można posłuchać popularnych i tych mniej znanych przygód dziecięcych bohaterów. Przez całe wakacje będzie też można wziąć udział w akcji „Paszport Czytelnika", w której trzeba wykazać się znajomością literatury, ale też kreatywnością, pomysłowością i zdolnościami plastycznymi.

Przez całe wakacje w siedzibie głównej biblioteki będzie można zwiedzać wystawę zdjęć „Przyroda okolica Bełchatowa". Autorem fotografii jest Jacek Osiński. Będzie też kilka wystawek książek m.in. „Polscy podróżnicy", „Wakacyjne lektury do walizki" czy „Magiczne powieści Jodi Picoultt". Do tego wspólne, rodzinne czytanie, Dzień Czerwonego Kapturka i quiz wiedzy o bajkach. O tych i dodatkowych letnich propozycjach więcej przeczytacie na stronie: biblioteka.belchatow.pl.

Lato w mieście

Przed nami jeszcze kilka imprez w ramach miejskiego „Lata w mieście". Już w najbliższą sobotę, 7 sierpnia zapraszamy na „muzyczną niespodziankę", czyli muzyczną podróż sentymentalną. Jak mówi sama nazwa koncert ma być muzyczną niespodzianką, dlatego do końca nie zdradzamy co będzie się działo. Na pewno będzie okazja, aby posłuchać muzyki na żywo – przebojów z lat 20., 60. i 80., ale nie tylko. W programie znajdą się też nieco nowsze piosenki i standardy rock and rolla. Przy okazji będzie można wypocząć w strefie relaksu, gdzie ustawione będą leżaki. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00.

14 sierpnia ponownie zapraszamy do parku przy Muzeum Regionalnym, gdzie odbędzie się Piknik ze Stefanem i Nelly. Jego głównym punktem będzie inscenizacja historyczna – odegrana zostanie scena śmierci młodego Hellwiga z 1920 roku. Wydarzenie będzie też nawiązywać do 100. rocznicy zakończenia wojny polsko-bolszewickiej. Z kolei dzień później, 15 sierpnia odbędzie się Bieg Tropem Wilczym upamiętniający żołnierzy wyklętych. Biegacze będą mieć do pokonania symboliczny dystans 1936 metrów – nawiązujący do daty śmierci ostatniego z niezłomnych. Zapisy na Bieg Tropem Wilczym wciąż trwają, rejestracja prowadzona jest na stronie: http://bityl.pl/y3xPt. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: http://bityl.pl/Roz59.

W piątek, 20 sierpnia wystartuje kolejny zlot food trucków. Potrwa on do niedzieli, 22 sierpnia. Na placu Narutowicza zaparkują samochody, z których serwowane będą potrawy z różnych stron świata. Na 21 sierpnia zaplanowane jest kolejne sportowe wydarzenie tym razem dla fanów szaleństw na rowerach i hulajnogach. „Nie pompujesz – nie jedziesz" to ogólnopolska impreza, a wystartować w niej może każdy chętny. Szczegółowo na ten temat przeczytacie na: http://bityl.pl/QMait.

Niedziela, 29 sierpnia upłynie pod znakiem „Piknik w harmonii z naturą". Na błoniach przy Muzeum Regionalnym będzie czekało wiele eko-atrakcji. Poznamy również laureatów miejskiego konkursu fotograficznego „Zielony Bełchatów – naturalnie". Tego dnia wieczorem będzie zaś można zrelaksować się podczas letniego „Kina na leżach", które rozbije się przy plenerowej scenie Gigantów Mocy. Tym razem pod chmurką na dużym ekranie będzie można obejrzeć polską komedię „Pech to nie grzech".