Zbliża się czwarta edycja bełchatowskiego Festiwalu Sztuki Jabłka. Co nas czeka?

apple-red-fruit-fruits-162709

Dużymi krokami zbliża się kolejna, czwarta już, edycja bełchatowskiego Festiwalu Sztuki Jabłka. Będą koncerty, wystawy, warsztaty oraz nowość: festiwalowa TV online. Artystycznych wrażeń z pewnością nie zabraknie. - Po raz kolejny stawiamy na naszych lokalnych artystów. Jego poprzednie edycje pokazały, że to strzał w dziesiątkę - mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Festiwalowe wydarzenia zaplanowane są na weekend 19-20 września. Będą się one odbywać zarówno w plenerze, jak i w wybranych placówkach kultury. – Pierwotnie planowaliśmy, aby Festiwal Sztuki Jabłka był tylko w internecie. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że odbędzie się on także „na żywo", choć w nieco skromniejszej niż dotychczas formie – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa. – Tak jak w latach poprzednich także i tym razem FSJ będzie nawiązywać do relacji międzyludzkich, a także społecznych – dodaje wiceprezydent Politański.

Co będzie się działo w sieci? Na fanpage'u Festiwalu Sztuki Jabłka oraz Miasta Bełchatowa emitowane będą krótkie filmiki zatytułowane „Jak ugryźć jabłko". Ich bohaterami są bełchatowscy artyści, którzy opowiedzą o sztuce, ale też jaką przeszli drogę, by zajmować się tym, co dziś robią. Ewa Ber, Katarzyna Chmiel i Piotr Kulpa, Alicja Galewska, Mariusz Głosławski, Andrzej Juchniewicz, Tadeusz Maksimowicz, Małgorzata Podracka, zespół Thrudy, Elżbieta Wesołowska oraz Mateusz Wojtasik i Katarzyna Pawłowska – to właśnie oni przybliżą jak powstają ich dzieła i powiedzą, za co kochają sztukę. – Wywiady przeprowadzili bełchatowianie, członkowie grupy Młodzi Dla Sztuki. Ponownie stawiamy na naszą uzdolnioną młodzież, ich pomysły i kreatywność. Co z tego wyszło? Przekonamy się już wkrótce – tłumaczy Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.


Podobnie, jak w latach poprzednich, i tym razem program FSJ tworzą lokalni artyści oraz twórcy. Został on tak przygotowany, aby każdy znalazł w nim coś interesującego dla siebie. – Nie zabraknie koncertów w najróżniejszych stylach, począwszy od muzyki instrumentalnej, po brzmienia w klimacie orient-jazz. Mamy też propozycję dla miłośników słowa pisanego oraz nowoczesnej sztuki. Chcemy także wspólnie z mieszkańcami stworzyć w centrum miasta przestrzenną instalację – mówi Karolina Oleksiewicz-Hoffer, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Bełchatowa.

Festiwalową sobotę rozpoczną warsztaty „Twoja sztuka jabłka" oraz „Moc relacji". Później zapraszamy do Muzeum Regionalnego na wernisaż wystawy „OPA Obraski", który połączony będzie z inauguracją projektu „Odniesienia". Na koniec koncert instrumentalny bełchatowskiej grupy Big Band prowadzonej przez Katarzynę Jurczyk-Zawadę i Pawła Filipka.

W niedzielę, 20 września rozpoczynamy już o godz. 14:00. Na placu Narutowicza wspólnie zbudujemy instalację przestrzenną z łapaczy snów. Później przeniesiemy się do parku przy Muzeum Regionalnym, gdzie będziemy mogli posłuchać wierszy w interpretacji uczniów oraz absolwentów klasy artystycznej III LO. Ich projekt zatytułowany jest „Owoc nad owocami. Jabłko w kulturze". Od godz. 17:00 rozpoczną się koncerty. Najpierw na plenerowej scenie zagra bełchatowski duet Biuro Tłumaczeń, czyli Katarzyna Chmiel i Piotr Kulpa. A zaraz po nich łódzki zespół "The Lucyan Group", który w swojej muzyce łączy brzmienie orientalne z jazzem. Grupa ma na swoim koncie kilkanaście płyt, współpracowali także z muzykami z Indii, Iranu i Maroka. Można ich posłuchać na You Tube, iTunes, Spotify czy Amazon itp.

Na koniec tegorocznego Festiwalu Sztuki Jabłka wystąpi Kathia. To młoda songwriterka, a do tego wokalistka i instrumentalistka. Podczas swoich występów najczęściej gra na gitarze i pianinie. Swoje teksty pisze zarówno po polsku, jak i po angielsku. Kathia jest przed wydawniczym debiutem. Jej muzykę można na razie znaleźć tylko na platformie Spotify.

To jeszcze nie koniec. W ramach festiwalu miasto ogłosi konkurs fotograficzny „Poczuj się jak Ewa". Jego szczegóły wkrótce na miejskiej stronie i fanpage'u FSJ.

Źródło: UM Bełchatów