Wojsko kusi pracą i uruchamia nabór do nowego rodzaju służby! Rekrutacja już w najbliższą sobotę, także w Łódzkiem

Wojsko kusi pracą i uruchamia nabór do nowego rodzaju służby! Rekrutacja już w najbliższą sobotę, także w Łódzkiem
MON

Wojsko kusi ofertą pracy i już w najbliższą sobotę, 21 maja uruchamia nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji, w 32 miejscowościach w całej Polsce, odbędą się pikniki wojskowe. Takowe zostaną zorganizowane także w dwóch lokalizacjach Łódzkiego. O tym czym jest nowy rodzaj służby wojskowej, na co mogą liczyć rekruci i jak przebiega proces przyjmowania w szeregi przeczytasz w poniższym artykule!

Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśla, że polski rząd planuje, by liczebność polskiej armii wzrosła do 300 tys. żołnierzy. Aby zachęcić cywilów do wstąpienia do armii, resort obrony przygotował dla nich szereg przywilejów i nowy rodzaj służby.

Czym jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa?

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona przełomowym dokumentem dla obronności RP i polskich sił zbrojnych – Ustawą o Obronie Ojczyzny. Ustawa zawiera dostosowany do współczesnych wyzwań całokształt prawa wojskowego oraz proponuje mechanizmy finansowania jego modernizacji, jak również wskazuje model do osiągnięcia 300 tys. żołnierzy w polskich siłach zbrojnych (250 tys. w jednostkach operacyjnych oraz 50 tys. terytorialsów). 

- Nowy rodzaj służby będzie skutecznym mechanizmem zwiększania liczebności Wojska Polskiego oraz budowania jego rezerw. Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru trzy rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo - dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę) - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Na co może liczyć rekrut w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej?

Jak informuje resort obrony, kandydat przejdzie przez dwa etapy służby: 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany). MON wymienia także przywileje, jakie będą przypisane każdemu rekrutowi:

  • będzie mu przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł, ale także: - prawo do urlopu wypoczynkowego, - możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), - prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym, - pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska;
  • na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie;
  • będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia;
  • będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie.


Gdzie się zgłosić? Zapraszamy na pikniki wojskowe!

Zgłoszenia do służby będzie można składać już w najbliższą sobotę, 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju (32 pikniki wojskowe ze stoiskami rekrutacyjnymi oraz 70 punktów rekrutacyjnych) oraz online poprzez portal rekrutacyjny >>> KLIKNIJ

Wojskowe pikniki startują o godzinie 11.00 i potrwają do godz. 18.00. Na stoiskach promocyjno-informacyjnych będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej służbie zasadniczej: ile trwa, kto może do niej przystąpić, jakie trzeba spełnić wymogi i na czym ta służba będzie polegać. Na miejscu można będzie także porozmawiać z fachowcami i wypełnić wniosek o powołanie. Aby starać się o przyjęcie do służby kandydat musi do wniosku dołączyć:

  • kopię dokumentu tożsamości;
  • kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie;
  • kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.

MON zaprasza do uczestnictwa w piknikach

- Zaplanowaliśmy liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Będą prezentacje sprzętu wojskowego, w tym m. in. czołgów Leopard, transporterów Rosomak, moździerzy Rak i wiele, wiele innych. Czas umilą koncerty orkiestr wojskowych. Będzie można poznać wojsko i żołnierzy na licznych stoiskach promocyjnych oraz spróbować prawdziwej wojskowej grochówki - podkreślają organizatorzy pikników.

Resort obrony przygotował w każdym województwie 2 lokalizacje takich pikników. W Łódzkiem pikniki odbędą się w:

  • Brzezinach - teren przy Muzeum Regionalnym
  • Wieluniu - pl. Kazimierza Wielkiego