W Bełchatowie wspominali Żołnierzy Wyklętych

Narodowy_Dzien_Pamieci_Zonierzy_Wykletych-9342
fot. Urząd Miasta Bełchatów

Bełchatowianie pamiętają o bohaterach podziemia niepodległościowego. 1 marca – w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian, odprawiona została msza św., odbył się także konkurs wiedzy o Niezłomnych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowione zostało przez Sejm RP dokładnie dziesięć lat temu – w 2011 roku. Jest on hołdem dla wszystkich polskich żołnierzy, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni tylko podjęli walkę z sowieckim okupantem o pełną niepodległość Polski.

Bełchatowianie, jak co roku oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym. Miejskie uroczystości odbyły się w poniedziałek, 1 marca. Wojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra, prezydent Mariola Czechowska oraz wiceprezydenci Dariusz Matyśkiewicz i Łukasz Politański, a także przewodniczący Rady Miejskiej w Bełchatowie Piotr Wysocki oraz delegacje m.in. radnych, instytucji i stowarzyszeń złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian. Nie zabrakło także przy nim warty honorowej, którą pełnili członkowie bełchatowskiej Jednostki Strzeleckiej 1001 im. gen. dyw. Janusza Głuchowskiego. Wspólnie odśpiewano także hymn narodowy i wysłuchano okolicznych przemówień. Kwadrans później w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odprawiona została msza św. w intencji pamięci Żołnierzy Wyklętych.

1 marca odbył się również szósta edycja konkursu wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych. Jego organizatorem było Centralne Archiwum Strzeleckie, który honorowym patronatem objęła prezydent Bełchatowa. Udział w nim wzięło kilkunastu uczniów bełchatowskich szkół ponadpodstawowych.

Co roku Bełchatów było jednym z miast, gdzie odbywał się Bieg Tropem Wilczym. Jak podaje Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie jego tegoroczna edycja została przełożona na niedzielę, 16 maja.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe, obchodzone od 2011 roku. Jest ono okazją, aby uczcić pamięć i oddać hołd tym, którzy po 1944 roku nie złożyli broni tylko podjęli walkę z nowym, sowieckim okupantem. Określa się ich mianem „wyklętych" oraz „niezłomnych. W ustawie dotyczącej wspomnianego święta nie ma wyjaśnienia, dlaczego Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest właśnie 1 marca. Data prawdopodobnie ma nawiązywać do wydarzeń z 1 marca 1951 roku, kiedy to w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość".

>>> Zobacz fotogalerię - https://www.facebook.com/media/set/?vanity=belchatow&set=a.5664425626954236

źródło: UM Bełchatów