Starostwo zorganizowało szkolenie o ochronie wód przed kłusownictwem i degradacją środowiska

114

Dla członków Społecznej Straży Rybackiej z terenu naszego powiatu bełchatowskie starostwo pomogło zorganizować szkolenie dotyczące ochrony wód przed kłusownictwem i degradacją środowiska. Wzięło w nim udział szesnaście osób. Szkolenie przeprowadził Rafał Tokarczyk z Państwowej Straży Rybackiej.

Zadaniem Społecznej Straży Rybackiej jest współdziałanie z Państwową Strażą Rybacką w zakresie kontroli przestrzegania ustawy o rybactwie śródlądowym oraz przepisów wydanych na jej podstawie. W zakresie uprawnień strażnika SSR jest wiele czynności, których zasadniczym celem jest przeciwdziałanie kłusownictwu i zanieczyszczaniu akwenów wodnych, zapobieganie połowom ryb w okresach ochronnych czy przez osoby nieuprawnione.

Strażnik może u osób dokonujących połowu kontrolować dokumenty uprawniające do połowu ryb, może kontrolować ilość, masę i gatunki odłowionych ryb oraz przedmiotów służących do ich połowu i przetrzymywania, może zabezpieczać porzucone ryby i przedmioty wędkarskie (w przypadku niemożności ustalenia ich posiadacza). Strażnik może poprosić o wyjęcie wędek z wody, aby zobaczyć przynętę.



Trzeba wiedzieć, iż dla większości gatunków ryb w Polsce i na świecie, wyznaczone są prawnie okresy ochronne, w których bezwzględnie nie można ich łowić. Okresy te pokrywają się z czasem procesów rozrodczych danego gatunku. Wszelkie działania mające na celu zakłócenie okresów ochronnych, są nie tylko naruszeniem prawa natury, ale także działaniem podlegającym sankcjom prawa karnego.

Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy o rybactwie śródlądowym strażnik podczas i w związku z wykonywaniem swoich czynności korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym. To oznacza, że np. dopuszczenie się czynnej napaści na strażnika SSR z użyciem broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego narzędzia, albo środka obezwładniającego jest przestępstwem z art. 223 kodeksu karnego, zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat dziesięciu. Znieważenie strażnika SSR lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych jest także przestępstwem. Strażnik podczas dokonywania kontroli obowiązany jest przestrzegać zasad kulturalnego zachowania i uprzejmego traktowania osoby kontrolowanej. Strażnik jest zobowiązany poinformować osobę kontrolowaną, że jest strażnikiem i na żądanie okazać legitymację. 

Źródło: UM Bełchatów