wersja testowa serwisu

Łódzkie: Rolnicy ruszyli z Srocka na protest. Blokowane są DK 12, 91 i S8

Łódzkie: Rolnicy ruszyli z Srocka na protest. Blokowane są DK 12, 91 i S8
Agrounia/ Facebook

Uwaga kierowcy! Rolnicy ruszyli na trasę protestu, jak informuje Agrounia, w tej chwili kawalkadę blokujących tworzy około 150 ciągników. Maszyny ruszyli zplacu przed kościołem w Srocku i powoli ruszyli w pobliże ronda, na którym krzyżują się drogi krajowe nr12 i nr 91 oraz droga ekspresowa S8. 

AKTUALIZACJA, godzina 9.40

Jak wygląda sytuacja na drogach objętych protestem? 

- Spora grupa osób bez pojazdów blokuje drogę w centrum Srocka, DK 12. Ponad 100 ciągników siodłowych już jedzie w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego. Kierowcy kierowani są przez policją na objazdy, tak, by omijać drogę krajową numer 12, tylko wjeżdżają pojazdy docelowe. Podobnie z drugiej Strony, przy Jarostach ruch jest kierowany na A1. Na obecną chwilę nie mamy żadnych informacji o jakichkolwiek incydentach. Podkreślam z jednej i drugiej strony są wpuszczane tylko samochody docelowe, reszta jedzie A1. Nie mamy w tej chwili informacji o jakiś ogromnych korkach - mówi Izabela Gajewska, oficer prasowy KMP Piotrków Trybunalski.

Od rana w Srocku gromadzili się rolnicy, przed ósmą zawyły syreny, a uczestnicy protestu zapalili kilka rac. Rolnicy przyjechali do Srocka nie tylko z maszynami rolniczymi, ale także flagami i transparentami na których najczęściej widnieje hasło "Wojna o wieś". Jak mówią protestujący z Agrounii, blokada to przejaw niezadowolenia wobec polityki rolnej prowadzonej przez rząd.

- Protestujemy m.in. przeciwko zabijaniu zdrowych zwierząt w wyniku przymusowego uboju podczas epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF). Rząd nie radzi sobie z tą chorobą - wyjaśnił Kołodziejczak i dodał: - Możemy tylko przeprosić kierowców za utrudnienia i blokadę, ale rolnicy mają swoje racje. Rząd od dwóch lat ich nie słucha. Teraz musi posłuchać - powiedział lider Agrounii.

Zgodnie z oficjalnym zgłoszeniem, przejazd traktorów rolniczych planowany jest DK nr 12 na odcinku Rękoraj- Karlin - Kafar - Jarosty aż do ronda łączącego drogę krajową nr 12 z drogą ekspresową S8 i powrót tą samą trasą do Srocka. Przewidziany czas trwania protestu - 6 godzin. Rolniczy protest to ogromne kłopoty dla kierowców. Blokada ruchu na jednym z ważniejszych skrzyżowań dróg w centrum Polski - DK 12, 91 i S8 są praktycznie jednoznaczne z kilkugodzinnymi kłopotami.

- W miarę możliwości należy unikać jazdy DK nr 12 przez Srock. Jadąc od Łodzi w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego można to zrobić, kierując się na budowaną autostradę A1, dojechać do węzła Piotrków Trybunalski Południe i tędy wjechać do miasta. Analogicznie należy poruszać się w przeciwnym kierunku - wyjaśnił rzecznik łódzkiego oddziału Dróg Krajowych i Autostrad Maciej Zalewski.

Analogicznie utrudnienia powinni omijać jadący w przeciwnym kierunku. 

- Kierowcy jadący drogą ekspresową S8 od strony Warszawy w kierunku Łodzi, także powinni dojechać do węzła Piotrków Trybunalski Południe, gdzie będą mogli zawrócić i kontynuować podróż w stronę Łodzi autostradą A1 - sugeruje rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA.