wersja testowa serwisu

Wielkie pszczelarskie świętowanie w Bełchatowie

pszczoy
UM Bełchatów

Bełchatowscy pszczelarze świętowali 65-lecie istnienia w naszym mieście koła rejonowego. Jubileuszowe obchody połączono z Regionalnym Świętem Pszczelarzy „Ziemi Piotrkowskiej". Była msza święta oraz uroczysta akademia w Gigantach Mocy, podczas której wręczone zostały odznaczenia związkowe oraz okolicznościowe puchary.

W niedzielę, 1 sierpnia, Bełchatów gościł pszczelarzy z 17 kół, jakie działają na terenie dawnego województwa piotrkowskiego, m.in. z Ręczna, Fałkowa, Radomska, Moszczenicy, Zelowa czy Tomaszowa Mazowieckiego. Okazją do spotkania był jubileusz 65-lecia powstania Rejonowego Koła Pszczelarzy w Bełchatowie i XLV Regionalne Święto Pszczelarzy „Ziemi Piotrkowskiej". W uroczystościach, które rozpoczęła msza św. w kościele pw. NNMP przy ul. Kościuszki, wzięli udział także samorządowcy, m.in. prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Wysocki, powiat reprezentował wicestarosta Jacek Bakalarczyk i członek zarządu Marek Jasiński. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również parlamentarzystów i władz województwa.

Główne uroczystości odbyły się w Gigantach Mocy, podczas których życzenia pszczelarzom złożyła prezydent Czechowska. 

- To wielka radość, że ten piękny jubileusz 65-lecia obchodzicie Państwo właśnie tutaj. To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy świętować razem z Wami. Proszę przyjąć podziękowania za Waszą pracę, za Waszą postawę, za umiłowanie natury, patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny. Życzymy Wam zdrowia, wszelkiej pomyślności, jeszcze wielu pokoleń, które będą tę wspaniałą misję kontynuować. Wszystkiego dobrego – powiedziała Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.


Życzenia dla członków bełchatowskiego koła złożył także prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Piotrkowie Trybunalskim oraz wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Stanisław Ból. 

- Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w naszych dożynkach, które tym razem odbywają się na gościnnej bełchatowskiej ziemi. W imieniu całego zarządu Regionalnego Związku Pszczelarzy Ziemi Piotrkowskiej pragnę serdecznie pogratulować pięknego jubileuszu, jaki dziś świętujemy wspólnie z Koleżankami i Kolegami z Koła Rejonowego w Bełchatowie. Życzę Wam przede wszystkim zdrowych pasiek.

Przypomnijmy, że Rejonowe Koło Pszczelarzy w Bełchatowie powstało w 1956 roku. Niemal od samego początku, bo od 1957 roku, jego członkiem jest 85-letnia dziś pani Aleksandra Kępa, która zdradziła, że pszczoły i pszczelarstwo to całe jej życie. – Po wojnie jeszcze nie było koła, a tatuś już miał ule. Także kontakt z pszczołami mam odkąd pamiętam. Pszczelarstwo jest jak nałóg, jak się zacznie, to nie można już przestać. To jest praca przy miodzie, a miód to prawdziwe złoto – mówi pani Aleksandra.

Podczas uroczystości zasłużonym pszczelarzom i działaczom wręczono odznaczenia związkowe i okolicznościowe puchary. Poznaliśmy także zwycięzców konkursu o Puchar Prezydenta Miasta Bełchatowa „za najsmaczniejszy miód". Pierwsze miejsce zajął Marian Błaszczyk, drugie Katarzyna Moskot, na trzecim miejscu zaś znalazł się Bogusław Wencel.