Przy Czaplinieckiej już zamontowano węzeł do produkcji betonu! Kiedy rusza budowa dróg z tego materiału? [Foto]

Przy Czaplinieckiej już zamontowano węzeł do produkcji betonu! Kiedy rusza budowa dróg z tego materiału? [Foto]
UG Bełchatów

Węzeł do produkcji betonu jest już na placu Przedsiębiorstwa Komunikacji, Transportu i Usług Komunalnych Gminy Bełchatów przy ul. Czaplinieckiej. Instalacja, która pozwoli produkować gminnej spółce beton na potrzeby przebudowy i remontów gminnych dróg jest właśnie w fazie rozruchów. 

W styczniu tego roku samorząd gminy Bełchatów ogłosił przetarg na zakup, dostawę i montaż oraz uruchomienie kompletnego węzła do produkcji betonu. Wygrała go firma ELKON Polska Sp. z o.o., która za około milion złotych właśnie dostarczyła instalację do gminnej spółki.

- Jeszcze kilka tygodni i pracownicy spółki będą mogli pełną parą ruszyć z produkcją betonu, a to oznacza, że jeszcze tego lata będziemy mogli zbudować pierwsze betonowe drogi na terenie gminy- informują urzędnicy z UG Bełchatów.

Przypomnijmy, że już w 2021 roku pierwszy na terenie Gminy Bełchatów, testowy odcinek drogi z betonową nawierzchnią powstał w Wielopolu. Już w sierpniu ubiegłego roku wójt gminy zaznaczał, że jeśli temat się sprawdzi w praktyce i przypadnie do gustu mieszkańcom, to w takie rozwiązania należy pójść. Pomysł przyjął się na tyle skutecznie, że mieszkańcy zdecydowali się przekazać część Funduszu Sołeckiego na 2022 rok na zakup sprzętu, maszyn i urządzeń do budowy dróg betonowych.

A mówiąc o pieniądzach... Te robią też ogromne wrażenie, jeśli porównamy koszty inwestycji samej budowy tras. Według zeszłorocznych szacunków, wybudowanie kilometra drogi asfaltowej kosztuje około 1,3 mln zł. Wybudowanie kilometra drogi betonowej to wydatki rzędu blisko 350 tys. zł.

Jak jasno zaznaczają pracownicy Urzędu Gminy Bełchatów: beton do budowy dróg przygotowuje się według specjalnego przepisu. To mieszanka zupełnie inna niż ta wykorzystywana np. do zalewania stropów.

- Byliśmy w Brańsku, pierwszej gminie w Polsce, która zdecydowała się na budowę betonowych dróg - mówił już w ubiegłym roku Konrad Koc, wójt Gminy Bełchatów. - Na własne oczy oglądałem drogi, które mają za sobą trzy zimy. Beton wylewany jest na 20 centymetrów grubości, po zimie na drogach nie ma ubytków, nic się nie kruszy. Specjalne żłobienia sprawiają, że zimą nawierzchnia nie jest oblodzona. Jestem przekonany, że takie drogi u nas sprawdziłyby się doskonale tym bardziej, że właśnie w takiej technologii buduje się je w krajach alpejskich -zaznaczał.