Pracownik z więzienia? Piotrkowski Areszt Śledczy przekonuje, że to się opłaca! Co może zyskać pracodawca?

Pracownik z więzienia? Piotrkowski Areszt Śledczy przekonuje, że to się opłaca! Co może zyskać pracodawca?
fot.: Adrian Kuśmierczyk

Piotrkowski Areszt Śledczy zachęca do zatrudniania przebywających w nim więźniów. Jak podkreślają pracownicy jednostki penitencjarnej, kontrahent zatrudniający skazanych może liczyć na szereg korzyści. W przypadku prywatnych podmiotów są to na przykład ulgi, brak opłat za składki zdrowotne czy indywidualnych umów z pracownikami. Korzyści wypływają też dla zatrudnionego więźnia, nie tylko ma możliwość bezpłatnego przyuczenia się do nowego zawodu, ale również zarabia pieniądze na własne potrzeby lub pokrycie kar pieniężnych (alimentów lub grzywien). Piotrkowska jednostka jest jedną z kilkudziesięciu, która realizuje program "Praca dla Więźniów".

Program ten został zainicjowany przez Ministra Sprawiedliwości w 2016 r.oku. Od 6 lat jest realizowany przez Służbę Więzienną, a polega na wspieraniu szeroko rozumianej readaptacji społecznej osób odbywających kary poprzez ich aktywizację zawodową. Zatrudnienie w warunkach izolacji więziennej jest jednym z podstawowych narzędzi oddziaływania penitencjarnego.

Piotrkowski Areszt Śledczy zaprasza do współpracy zewnętrznych kontrahentów poszukujących pracowników lub zainteresowanych uruchomieniem produkcji bezpośrednio na terenie aresztu. Jak podkreśla Cezary Jabłoński, rzecznik prasowy AŚ ten, kto zdecyduje się na zatrudnienieskazanych może liczyć na szereg korzyści. 

- Areszt Śledczy w Piotrkowie Trybunalskim dysponuje pomieszczeniami, które może udostępnić firmą zainteresowanym rozwojem swojej działalności i zatrudnieniem skazanych. W zależności od rodzaju działalności i ilości zmian może tam pracować do kilkunastu osadzonych. Podstawowe korzyści dla kontrahenta zatrudniającego osoby pozbawione wolności to zwrot 35% kosztów poniesionych na wynagrodzenie, brak składek zdrowotnych, brak indywidualnych umów z pracownikami, brak zmartwień związanych z utrzymaniem ciągłości zatrudnienia, naliczanie wynagrodzenia proporcjonalnie do faktycznie przepracowanych godzin bez względu na powody nieobecności, brak konieczności stosowania przepisów prawa pracy, z wyjątkiem przepisów dotyczących czasu pracy oraz bhp - wymienia Cezary Jabłoński. 

O tym, że ten rodzaj pracy cieszy się w Polsce coraz większą popularnością świadczą liczby. Jak wskazuje Służba WIęzienna, przed wdrożeniem programu, czyli na koniec 2015 roku średnioroczne zatrudnienie w polskich więzieniach  wyniosło 24 750 skazanych i ukaranych, a powszechność zatrudnienia w populacji skazanych kwalifikujących się do pracy wyniosła 56,40%. Powszechność zatrudnienia w populacji skazanych kwalifikujących się do pracy w roku 2021 ukształtowała się na poziomie 79,75%, natomiast po 4 miesiącach 2022 roku wynosi 86,02%.

Wskaźnik bezrobocia wśród skazanych i ukaranych zmniejszył się z 27,4% w 2015 r. do 15,5% w roku 2020 oraz do 13,12% w 2021 roku. Po 4 miesiącach 2022 roku kształtuje się na poziomie 8,99%, a osiągnięta na koniec I kwartału wartość 8,50% jest najniższą od początku realizacji programu „Praca dla więźniów".

Na tym jednak nie koniec liczb, które wyraźnie wskazują na rosnąca popularność tej formy zatrudnienia i organizacji pracy. Jak czytamy dalej w statystykach Służby Więziennej, zgodnie z założeniami programu „Praca dla więźniów" w Polsce miało powstać 40 hal produkcyjnych przy zakładach karnych i aresztach śledczych. Na koniec marca tego roku już funkcjonuje  49 hal produkcyjnych, a budowa kolejnych 3 jest w trakcie. 

Jak zatrudnić skazanego?

- Zainteresowani zatrudnieniem skazanych mogą kontaktować się z administracją Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalski na stronie internetowej jednostki lub telefonicznie bezpośrednio z funkcjonariuszem odpowiedzialnym za zatrudnienie, w godzinach pracy administracji (7:30-17:30), tel. 44 7323 312 - informujeCezary Jabłoński, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim

Więcejo programie "Praca dla Więźniów" można przeczytać TUTAJ