Policjanci szkolili bełchatowskich urzędników

szkole__20210708-102420_1
KPP Bełchatów

Bełchatowscy policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą odnotowują od kilku lat stały wzrost oszustw z wykorzystaniem Internetu. Również skala strat jest coraz większa. Celem sprawców nie są bowiem, jak to miało miejsce przed kilku laty, kwoty wpłacane np. za zakupiony przedmiot, lecz znacznie cenniejszy towar jakim jest  informacja.

Cyberprzestępcy są coraz bardziej natarczywi, wykorzystując socjotechnikę, pod różnymi pretekstami uzyskują od pokrzywdzonych informacje, dzięki którym następnie w nieuprawniony sposób kradną znaczne kwoty pieniężne. Reagując na rosnącą skalę przestępczości internetowej i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności funkcjonariusze policji pod koniec czerwca 2021 roku przeprowadzili pierwsze z cyklu szkoleń stanowiące swego rodzaju profilaktykę w odniesieniu do tej kategorii przestępstw.

- Z uwagi na ograniczony czasem pandemii bezpośredni dostęp do mieszkańców regionu, policjanci skupili się na prelekcji skierowanej do samorządowców. Pierwsze z tych spotkań dedykowane było urzędnikom i pracownikom Starostwa Powiatowego w Bełchatowie, a w kolejnym udział wzięli urzędnicy i pracownicy bełchatowskiego magistratu i podległych spółek. Osoby zainteresowane mogły uczestniczyć w spotkaniu łącząc się także online. Wszystko odbyło się z przestrzeganiem reżimu sanitarnego. Szkolenie przeprowadziła podinsp. Magdalena Kucharska, Naczelnik Wydziału Przestępczości Gospodarczej KPP w Bełchatowie oraz podkom. Michał Brykowski, ekspert Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi - informuje bełchatowska komenda.

Policjanci omówili sposoby działania przestępców internetowych. Zwrócili uwagę, że „plagą" w obecnych czasach są oszustwa z wykorzystaniem podsyłanych linków, w tym do płatności na OLX, czy InPost. W tym przypadkach pokrzywdzonym jest sprzedający, który zmanipulowany i wprowadzony przez przestępcę w błąd bezmyślnie wpisuje w podany w linku formularz dane bankowe, które umożliwiają sprawcom nie tylko kradzież wszystkich środków dostępnych na rachunku, ale także zaciągnięcie zobowiązań kredytowych.

Policjanci omówili także występujące coraz częściej oszustwo dotyczące rzekomego inwestowania na platformach inwestycyjnych, między innym w kryptowaluty, z wykorzystaniem programów tzw. zdalnego pulpitu (ANYDESK). Zwrócono uwagę, że w tym przypadku straty osób dotyczą kwot od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy, gdzie wielokrotnie zainwestowane środki nierzadko pochodzą z zaciągniętych wcześniej na ten cel kredytów.

Przypomniano także o stosowanej przez oszustów metodzie na tzw. BLIK-a. Sprawcy po przełamaniu zabezpieczeń do konta na portalu społecznościowym wysyłają do grupy znajomych prośby o pomoc finansową realizowaną w formie przekazu z wykorzystaniem BLIK. W ten sposób wyłudzają pieniądze od wielu pokrzywdzonych.

- Omówiono także najnowszy sposób oszukańczej działalności - na tzw. konsultanta bankowego. Schemat działania w tym przypadku polega na tym, że oszust dzwoni do swojej ofiary z numeru przypisanego do numeru telefonu danego banku. Informuje o podejrzeniu nieautoryzowanej transakcji. Pokrzywdzony oczywiście kwestionuje ją, a następnie kierowany krok po kroku przez rzekomego konsultanta, często przy użyciu aplikacji służącej do tzw. zdalnego pulpitu wykonuje szereg operacji bankowych, które ostatecznie doprowadzają nie do uratowanie jego środków przed przestępcami, ale do ich faktycznej kradzieży. często nie dotyczy to tylko utraty kwot znajdujących się na rachunku, lecz także zaciągnięcia kredytów - wyjaśniają przestępczy proceder mundurowi.

Policjanci apelują i przypominają, aby

  • nie klikać bez zastanowienia w podsyłane linki,
  • nie wpisywać danych umożliwiających korzystanie ze środków na rachunkach bankowych (haseł, loginów, danych karty)
  • nie instalować oprogramowania typu zdalny pulpit na żądanie nieznanej osoby,
  • zapoznawać się z komunikatami ostrzegawczymi dostępnymi na stronach internetowych banków i portali (Allegro, OLX, itp)
  • w przypadku realizowania transakcji w ramach bankowości elektronicznej obowiązkowo należy sprawdzać treści sms autoryzacyjnego pod kątem prawidłowości akceptowanej kwoty przelewu i faktycznego odbiorcy, a przed udzieleniem pomocy finansowej rzekomemu znajomemu należy w każdym przypadku potwierdzić taki faktu w bezpośredniej rozmowie, a nie pisząc przez komunikator.


- Szkolenia spotkały się z dużym zainteresowaniem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców w tym zakresie szkolenia te będą kontynuowane w zależności od zgłaszanych potrzeb. Tematyka ta przed pandemią była poruszana podczas debat społecznych, w czasie spotkań z młodzieżą w placówkach oświatowych, a także podczas rozmów z mieszkańcami w klubach seniora. Również dzielnicowi informowali o takich zagrożeniach - dodaje oficer prasowy KPP Bełchatów.