"Region w kulturze". Za nami V edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej

glowne2-1570187596

W gościnnych wnętrzach Muzeum Regionalnego w Bełchatowie odbyła się V edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Region w kulturze" pod honorowym patronatem Starosty Bełchatowskiego Doroty Pędziwiatr. Na konferencji zaprezentowano wyniki prac polskich naukowców i pracowników instytucji kultury.

Obrady zgromadziły blisko 30 prelegentów, badaczy z licznych ośrodków naukowych w Polsce, m.in. Uniwersytetów Warszawskiego, Jagiellońskiego, Sląskiego, Łódzkiego, Lubelskiego, Warmińsko-Mazurskiego Instytutu Badań Literackich Państwowej Akademii Nauk w Warszawie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu w Białymstoku, Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, a także przedstawicieli instytucji kultury, jak Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i Muzeum Wsi Kieleckiej. Pomysł konferencyjnego ujmowania regionu w kulturze zainicjowała w 2015 roku Marzena Żemejda – Zybura, dyrektor szkół COSINUS PLUS w Bełchatowie,

Program konferencji obejmował cztery panele główne. Pierwszy rozpoczęło wystąpienie dra Sebastiana Adamkiewicza, który podzielił się doświadczeniami w zakresie kulis tworzenia

słuchowiska radiowego „Katastrofa łódzka" na podstawie „Bibuły" Józefa Piłsudskiego - jednego z wielu projektów prowadzonych przez tę instytucję. Dr Andrzej Stachowiak z Muzeum Wsi Kieleckiej omówił uwarunkowania kulturowe i terytorialne regionu świętokrzyskiego na mapie regionów Polski. Nie zabrakło również prawnego i finansowego aspektu funkcjonowania instytucji kultury. Wpływ rozwiązań architektonicznych na więzi społeczne zauważyła w swoich badaniach Martyna Żak, a po wnętrzach Pałacu Bonerów w Krakowie „oprowadzała" audytorium Dominika Hapek – Worobiec.

O kulturze nie da się mówić bez jej ekonomicznego podłoża, co argumentowali reprezentanci Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, mówiąc m.in. o zjawisku patriotyzmu konsumenckiego czy barierach kulturowych w korporacjach międzynarodowych. Kolejnym, przywołanym podczas V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Region w kulturze" regionem, były Kaszuby w wystąpieniu Kamila Wilka. Także do tego miejsca odwoływał się referat Damiana Wilmy.

Uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe materiały przekazane przez Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, Urząd Miasta, Uniwersytet Humanistyczno – Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Bezpłatne Licea i Szkoły Policealne dla Dorosłych „COSINUS PLUS" w Bełchatowie oraz upominki książkowe przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Jak co roku, wsparcie organizacyjne i techniczne dały przedsięwzięciu działające od 11 lat na terenie powiatu bełchatowskiego Bezpłatne Licea i Szkoły Policealne dla Dorosłych „COSINUS PLUS" w Bełchatowie, dla których idea konferencji jest realizacją zamysłu pretendowania do miana placówki kulturalnej, nie tylko oświatowej. Przypomnijmy, że od czterech lat, w czerwcu, współorganizują ogólnopolskie Dyktando o Puchar Starosty Bełchatowskiego.

Opr. Zespół ds.Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie