wersja testowa serwisu

Narodowe Czytanie 2021: Prezydent Andrzej Duda zachęca do uczestnictwa. Co przygotowano w Bełchatowie?

Narodowe Czytanie 2021: Prezydent Andrzej Duda zachęca do uczestnictwa. Co przygotowano w Bełchatowie?
Kancelaria Prezydenta RP

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej jest w tym roku lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. Tegoroczna odsłona imprezy odbędzie się w najbliższą sobotę 4 września. Bełchatów również przygotował na ten dzień miejską odsłonę przedsięwzięcia.

Z okazji X jubileuszowego Narodowego Czytania Prezydent Andrej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna" weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Na przesłanie odpowiedziały także - zresztą już tradycyjnie - władze Bełchatowa. Prezydent Mariola Czechowska oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki i Powiatowej Biblioteki Publicznej zapraszają radomszczan na Narodowe Czytanie. 

Aby oddać wspomnianą wyjątkowość „Moralności…", bełchatowska biblioteka przygotowuje specjalną oprawę. Wszyscy, którzy wybiorą się do siedziby głównej przy ul. Kościuszki, będą mieć okazję do obejrzenia próby czytanej przedstawienia opartego na fragmentach dramatu Zapolskiej. Udział w niej wezmą władze miasta, pracownicy placówki, a także aktorzy bełchatowskiej grupy BAT PKP. 

– Zależy nam, aby każdego roku czymś zaskoczyć mieszkańców. Tym razem postawiliśmy na dużą dynamikę i ekspresję, dzięki czemu nasze przedstawienie będzie ciekawe i warte zobaczenia. Już dziś zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego czytania – mówi dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bełchatowie Edyta Jasińska.

Narodowe Czytanie w miejskiej bibliotece odbędzie się w piątek, 3 września, o godz. 17:00. Tak, jak w latach poprzednich, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna z okazji Narodowego Czytania przygotowała okolicznościową pieczęć, którą „na pamiątkę" bełchatowianie będą mogli przybić w swoim egzemplarzu dramatu Gabrieli Zapolskiej.

Z okazji Narodowego Czytania przygotowana została specjalna okolicznościowa pieczęć