wersja testowa serwisu

Muzeum Regionalne zaprasza na wystawę "Polskie drogi do niepodległości"

Muzeum Regionalne zaprasza na wystawę "Polskie drogi do niepodległości"
UM Bełchatów

Banknoty, medale, monety stanowią trzon ekspozycji "Polskie drogi do niepodległości". Numizmatyczną wystawę, która jest jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznym miejskim obchodom święta 11 listopada, otwarto w bełchatowskim Muzeum Regionalnym. Co będzie można przez najbliższe tygodnie obejrzeć? Podpowiadamy!

- Wystawa pięknie wpisuje się w obchody Narodowego Święta Niepodległości, które obchodzić będziemy już w najbliższy czwartek. Polską drogę do wolności możemy prześledzić także na eksponowanych monetach, bo przecież pieniądz również przeszedł swój szlak. Nie brak tu odniesień do symboli czy postaci historycznych, które odegrały olbrzymią rolę w naszej historii – podkreślała na otwarciu wystawy prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

W Gabinecie Numizmatycznym wystawiono dziesiątki monet, banknotów oraz medali z czasów 123 lat rozbiorów, ale także te z początków II Rzeczypospolitej. Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. monety niemieckie dla terenów wschodnich i Królestwa Polskiego, rosyjskie kopiejki i ruble, banknoty rosyjskie, pruskie marki czy austro-węgierskie korony. Większość eksponatów to oryginały, ale prezentowane są także repliki.

Wystawę przygotowali członkowie bełchatowskiego koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego im. Augusta III Sasa w Bełchatowie. Ekspozycję w Muzeum Regionalnym można podziwiać do końca grudnia 2021 roku.